Klimatizace a filtrace na nejvyšší úrovni.

Mercedes-Benz věnuje mimořádnou péči čistotě vzduchu v interiéru vozů:

úleva nejen pro osoby trpící alergiemi a dýchacími obtížemi

Všechny nové modely značky Mercedes-Benz jsou již několik let certifikovány Evropskou centrálou pro výzkum alergií (ECARF), která potvrzuje, že daný výrobek splňuje přísná kritéria pro osoby trpící alergiemi.

Interiéry vozů jsou také testovány na kvalitu materiálů i z hlediska jejich emisí a vůně po delší expozici na slunci. Klimatizační systém vyšší úrovně obsahuje automatické přepínání vnitřního okruhu podle úrovně škodlivin ve vzduchu, včetně samočinného přepínání vnitřní ventilace při jízdě v tunelu.

Systém AIR-BALANCE, dodávaný na přání do vozů od Třídy C výš, umožňuje s pomocí ionizace dokonce zachytit i nejmenší částečky jemného prachu, bakterie a některé typy virů. Mercedes-Benz se kvalitě vzduchu v interiéru svých vozidel věnuje dlouhodobě: již od roku 1992 komplexně sleduje kvalitu vzduchu v nových vozech a od roku 2016 disponuje vlastní zkušebnou pro analýzu emisí v interiérech vozidel.

Zákazníci značky Mercedes-Benz mají jistotu, že jejich nový vůz splňuje nejpřísnější požadavky nejen z hlediska bezpečnosti nebo komfortu, ale také z pohledu kvality vzduchu v interiéru. Čisté prostředí bez dráždivých látek je důležité nejen pro zdravotní stav osob trpících alergiemi nebo citlivé jedince, jako jsou starší osoby, děti nebo lidé s chronickými obtížemi, ale také pro bezpečnost jízdy.

Projevy alergií, například častější kýchání, kašel nebo slzení očí, negativně ovlivňují schopnost plně se věnovat řízení. S vrcholem pylové sezony se přitom alergické reakce mohou objevit i u osob, které jinak během roku potížemi tohoto typu netrpí.

 

Klimatizace a filtrace na nejvyšší úrovni

 Již během vývoje nových vozů Mercedes-Benz se konstruktéři zaměřují na taková řešení, aby projevy alergie co nejvíce eliminovali. V první řadě se jedná o důsledně navržený ventilační systém s účinným kabinovým filtrem.

Nejmodernější filtry používané ve vozech Mercedes-Benz mají vysokou hustotu, dlouhou životnost a řadu vlastností, které pomáhají zachytit nejen relativně velká zrnka pylu, ale i menší škodlivé složky jako prach. Mercedes-Benz své vozy testuje v náročných podmínkách, aby kabinový filtr zajistil vysoký standard odlučování jako nový i během celé své životnosti.

Vedle laboratorních zkoušek automobilka realizuje i praktické testy s osobami trpícími nemocemi dýchacích cest a sleduje jejich zdravotní stav.

Mercedes-Benz používá kvalitní filtry s aktivním uhlím. Protialergický účinek těchto filtrů byl vědecky potvrzen již před mnoha lety. Dříve však nebylo možné sledovat nejmenší částice vyvolávající alergické reakce, jako jsou miniaturní pylové složky břízy, alergeny z kočičí srsti nebo spory hub a plísní. Jsou až 1 µm malé, to znamená 50- až 100krát tenčí než lidský vlas.

Odborníci značky Mercedes-Benz proto vyvinuli patentovanou metodu, jak zachytit i nejmenší škodliviny. Výsledkem nezávislých testů institutu ECARF je, že filtr s aktivním uhlím zajišťuje optimální filtrování venkovního i vnitřního vzduchu. Aktivní uhlí přispívá také k eliminaci nežádoucích pachů.

Vyšší úroveň klimatizace ve vozech Mercedes-Benz disponuje navíc čidlem kvality vzduchu, které dokáže automatickým přepnutím ventilace na vnitřní okruh zvýšit čistotu vzduchu v kabině v prašném nebo znečištěném prostředí.

Citlivý snímač reaguje i na jemné složky, včetně škodlivin vyskytujících se ve velkých městech nebo podél hlavních silničních tahů. Jedná se o látky, jako je polétavý prach, jemné pevné částice, vysoké koncentrace oxidu uhelnatého nebo oxidů dusíku.

Řídicí jednotka přepíná na vnitřní okruh automaticky i před vjezdem do tunelu, a to díky podnětu od navigačního systému. Systém současně uzavře boční a střešní okna, aby se škodlivé látky nedostaly do interiéru. Podle výbavy lze takto jednorázově uzavřít všechna okna i stisknutím tlačítka vnitřní cirkulace vzduchu po dobu přibližně 2 sekund.

 

Pokročilý systém AIR-BALANCE s ionizací vzduchu

Systém AIR-BALANCE, dodávaný na přání do vozů od Třídy C výš, přináší ještě více funkcí pro zpříjemnění atmosféry ve voze. Umožňuje interiér provonět jemným parfémem podle výběru. Obsahuje větší filtr s aktivním uhlím vyrobený z kokosových vláken, který účinně odstraňuje nejen škodlivé plyny ve vzduchu, ale také nepříjemné zápachy. Speciální funkcí je ionizace vzduchu pomocí vysokonapěťového zařízení.

 

Ionizátor vytváří negativní ionty, které jsou přitahovány převážně pozitivně nabitými částicemi ve vzduchu. Díky magnetické přitažlivosti se škodlivé látky shlukují a klesají na podlahu. Tímto způsobem se vzduch zbavuje určitých typů virů, bakterií a spor, což znatelně prospívá alergikům a astmatikům. Ionizace také osvěžuje vzduch a přispívá k lepšímu pocitu posádky během jízdy.

 

Mercedes-Benz ověřuje emise materiálů i jejich vůni téměř 30 let

Před zahájením sériové výroby nového modelu značky Mercedes-Benz jsou v náročném procesu kontrolovány rovněž emise v interiéru. Velké tepelné zářiče simulují slunce a zahřívají vnitřní prostor vozidla. Z fyzikálních důvodů se totiž množství škodlivých látek působením tepla zvyšuje.

Pyranometry během testu měří intenzitu ozáření povrchu vozidla. Nezávislá laboratoř pak zjistí analýzou získaných vzorků chemické složení odpařených látek.

 

Kromě statické zkoušky se sleduje uvolňování emisí do interiéru za jízdy. Emise jsou měřeny při spuštěném motoru a zapnuté klimatizaci, s aktivovanou i deaktivovanou recirkulací vzduchu. Vedle toho jsou jednou za měřicí cyklus otevřeny dveře řidiče, čímž se simuluje nastupování do vozu.

Odborníci podrobují zkouškám nejen celé vozidlo, ale až do nejmenšího detailu zkoumají také jeho jednotlivé díly. U každé varianty výbavy jsou testovány četné komponenty, jako jsou výplně dveří, sedadla, čalounění stropu nebo ozdobné obložení. V získaných vzorcích vzduchu je určován obsah plynných látek z hlediska jejich kvantity a kvality.

 

Důležitou součástí posouzení vhodnosti materiálu pro interiér nového vozu Mercedes-Benz je také jeho vůně. Trvale příjemnou vůni ve vozidlech Mercedes-Benz má na starosti tým specialistů. Čichový test byl zaveden do praxe již v roce 1992.

Tým zkušených kontrolorů ověřuje každý materiál, který má být montován do nového vozidla. Pokud neobstojí, nesmí být na konstrukci použit. Čichový tým navíc uskutečňuje tzv. olfaktometrický test podle normy ISO 12219-7. Materiály musí plnit také přísné dermatologické požadavky, aby nevyvolávaly alergické reakce při dotyku.