Zlínský Daniel Polášek bilancuje premiérovou sezónu v seriálu ERC.

Daniel Polášek: „Seriál ERC je obrovská zkušenost“

Premiérovou sezónu v seriálu ERC zakončil na Barum Czech Rally Daniel Polášek. Zlínský jezdec se v Maďarsku ani na Kanárských ostrovech už neobjeví, přednost dostanou starty na dvou německých závodech.

Přestupem do evropského šampionátu překvapil Daniel Polášek mnoho fanoušků rallysportu. Po jediné kompletní sezóně v domácích sprintech bylo jasné, že ho čeká těžká výzva. Kalendář juniorů ERC3 (kategorie vozů specifikace Rally4) navíc kvůli koronaviru doznal několika změn, takže místo na Kanárech a v Portugalsku sezóna odstartovala až v polovině června v Polsku.

Následovaly starty s Kateřinou Janovskou v Lotyšsku a v Římě, evropskou pouť zakončil závod ve Zlíně, kde Dana navigoval Petr Těšínský. Na českých tratích vybojovali svůj nejlepší letošní výsledek – 4. místo v hodnocení juniorů, zároveň vyhráli třídu 6 v klasifikaci českého šampionátu.  

 

„Polsko bylo mým prvním opravdu velkým závodem. S odjetými českými závody to bylo neporovnatelné. Od předstartovního testu až do nedělního cíle jsem se nezastavil. Rychle jsem si uvědomil, jak rozdílné je závodění u nás a v ERC.

Polsko bylo hlavně o učení a start mi dal hodně zkušeností. Ke zdárnému vstupu na evropské tratě mi pomohl i přípravný závod Rally Žemaitija v Litvě. Polské tratě byly v porovnání mnohem jednodušší, trať se dala lépe ´číst´ a nebyla zdaleka tak rychlá. Určitě mi více seděla.

To se naopak nedalo říci o Lotyšsku. První den jsem se hledal, vstřebával, co se děje. Tamní tratě byly neuvěřitelně rychlé a skončilo to tím, že jsme se s fiestou zahrabali v retardéru a dolovali auto z hlubokých kolejí dlouhé minuty. Byl jsem strašně demotivovaný, měl jsem chuť to zabalit. Druhý den tak sice nebylo o co bojovat, ale byla to další obrovská škola.

Taky jsme chtěli projet všechny erzety a připravit se na příští ročník. Co jsem totiž slyšel, tak tratě bývají z osmdesáti procent stejné,“ okomentoval první dva evropské závody Dan Polášek, startující s vozem Ford Fiesta Rally4 stáje Orsák Rally Sport.

 

Po dvou šotolinových startech následoval návrat na povrch, na kterém Dan vyrostl, tedy na asfalt. Přece jen je na těchto tratích stále více „doma“. Klukům, kteří mu na šotolině ukazovali záda, se chtěl co nejvíce přiblížit.

„K adaptaci na start v Římě pomohl start na rakouské Rallye Weiz (závod ERT Central). Ve druhé etapě jsem si vyzkoušel i závodění na mokru, kde jsme byli schopní zajíždět nejrychlejší časy ve dvoukolkách. Bohužel jen do jednoho momentu, kdy se mi fiesta ´utrhla´ a poškodili jsme předek vozu. To nás stálo sebevědomí a bohužel i finance. Přesto to bylo v Římě znát.

Tratě mi seděly, některé pasáže mi připomínaly Bohemii, z kopce do kopce, ale tady ovšem hlavně ze zatáčky do zatáčky. Vše bylo o rozpisu. Časově jsme se přiblížili nejrychlejším, odhadem ztráceli kolem sekundy na kilometr. To je stále moc, na druhou stranu na šotolině to byly i tři sekundy. Z tohoto posunu jsem měl radost.

Řím však skončil neslavně, 4 km před cílem poslední zkoušky jsem asi polevil v koncentraci, neodhadl jsem správně brzdný bod. Po horizontu bylo rázem pozdě brzdit do zatáčky… Naštěstí se nám nic nestalo. Byla to zkušenost, kterou jsme dostatečně zanalyzovali.

Barum rally byla samozřejmě letošním vrcholem. Ještě předtím jsme se v rámci přípravy svezli na Rally Fulnek-Odry, kde jsme vyhráli třídu 6. Z domácího startu jsem měl respekt, naštěstí letos ještě tlak okolí a kamarádů byl minimální. Měl jsem spoustu prostoru sám pro sebe, soustředit se na vlastní závod. Očekávám, že za rok už to bude možná náročnější.

Náročnost Barumky ovlivnil déšť při seznamovacích jízdách, protože při závodě se už jelo na suchých pneumatikách. Bohužel na tratích zůstalo hodně bláta, extrémem byla noční Pindula. Tam to bylo víceméně jen o projetí. I na Barum rally jsem získal nové zkušenosti, i díky spolupráci s Petrem Těšínským.

Přiznám se, že jsem v hlouby duše doufal., že by to mohlo vyjít na bednu. Dokonce jsme chvíli figurovali na stupních vítězů, ale ukázalo se, že ještě nemám na to jet s konkurenty, jako Franceschi, Pajari, Maior a další. Mají proti mně více zkušeností, které já teprve sbírám. Nemělo smysl riskovat, k chybě bylo neskutečně blízko. To by stálo další finance a připravilo nás o další závody. To za to nestálo,“ říká s pokorou v Brně studující vysokoškolák.

 

Původní plán čtyř juniorských startů v ERC tým Dana Poláška letos už nerozšíří. Rally na Kanárských ostrovech patří k logisticky nejnáročnějším závodům, nakonec jeho Ford Fiesta Rally4 nebude k vidění ani v Maďarsku.

„Rozhodli jsme se Maďarsko vynechat, místo jednoho závodu raději za stejné peníze odjedeme dvě soutěže v Německu, k tomu případně naplánujeme šotolinové testy. Nejblíže se tedy ve dnech 15. – 16. října objevím s Petrem Těšínským na 3-Städte-Rallye. Pokud zde uspějeme, získáme pozvánku na finálový závod ERT na šotolinové Lausitz Rallye (4. – 6. listopadu).

Pokud se to nepodaří, zaměříme se na testy na šotolině,“ naznačuje Dan Polášek a pokračuje: „V ERC jsme pořadí neřešili, soustředili jsme se na zkušenosti, řešili ztráty na kilometr, rozebírali chyby. Výsledky byly letos druhořadé.“

 

Zlínský jezdec se s jistotou vrátí do ERC 2022. Oficiálně sice kalendář ještě není veřejně znám, ale určitá představa se rýsuje.

„Juniorský kalendář bude zase šestidílný, plánujeme závodit na pěti podnicích ERC3 Junior s tím, že pravděpodobně první závod na Kanárech vynecháme. Kalkulujeme však s tím, že se dva závody ze šesti škrtají, takže by to neměla být zásadní ztráta.“