Finále italské F4 v Monze: Bearman podtrhl svou výjimečnost.

Finále italské F4 v Monze: Bearman podtrhl svou výjimečnost.

Závěr italského šampionátu F4 v Monze naprosto ovládl nový šampion Oliver Bearman. Brit vyhrál všechny tři závody víkendu. Nápadné výkony ovšem předvedli i domácí Andrea Antonelli a Lorenzo Patrese.

 

Sedmým a posledním podnikem roku 2021 skončil v Monze silně obsazený italský šampionát formule 4. Svou výjimečnost mezi 35 účastníky při tom podtrhl především nový šampion Oliver Bearman. Pilot nizozemského týmu Van Amersfoort vyhrál všechny tři závody a tím zvýšil svou sbírku zlatých pohárů na rekordních jedenáct. 16letý Angličan titul získal ovšem již před dvěma týdny v Mugellu a finále v Monze pro něj bylo jakousi (velmi povedenou) exhibicí – tak velká byla jeho letošní převaha.

Své dva velké soupeře, Kolumbijce Sebastiana Montoyu (Prema) a Němce Tima Tramnitze (US), měl Bearman na Autodromo Nazionale jasně pod kontrolou – předvedli se tam ale dva noví piloti, kteří by v této třídě mohli roku 2022  převzít jeho roli favorota: Všechny tři pole-positions víkendu si zajistil Lorenzo Patrese (AKM) a přímo senzačně si vedl nováček „Kimi“ Andrea Antonelli.

 

 

Zatímco syn bývalé superstar-F1 Riccarda Patreseho „ukázal nervy“ a v závodech své výhodné pozice hrubkami zahodil, mohl chráněnec AMG-Rosberga Antonelli do puntíku přesvědčit.

V prvním závodě dojel teprve 15letý super-talent jen o 0,3s za Bearmanem jako druhý, druhý mokrý závod měl již jasně v kapse, když mu čáru přes rozpočet udělala jedna z připitomělých nesportovních neutralizací těsně před koncem a dojel třetí. V neděli skončil znovu na stupínku.

V šampionátu nestartoval žádný český nebo slovenský jezdec – logika tedy praví, že tyto země neboudou mít na dohledno vlastní piloty ve špičkovém okruhovém sportu. Velmi zle dopadla i iniciativa FIA ohledně podpory děvčat v kokpitech. Bombasticky publikovanou a komplikovanou ceremonií vybraná Belgičanka Maya Weug měla k dispozici naprosto špičkový materiál a profesionelní přípravu v rámci Akademie Ferrari, přesto zpravidla nestačila ani na střed pole.

FIA právě vybírá další „dívčí talent“ – od začátku května 2022 v Imole se ukáže, zda její “experti“ opět sáhli tak daleko vedle…

 

Konečný stav italského šampionátu F4 2021:

  1. Oliver Bearman 343 b.
  2. Tim Tramnitz 232 b.
  3. Kyril Smal 198 b.
  4. Sebastian Montoya 194 b.
  5. Leonardo Fornaroli 180 b.
  6. Joshua Duerksen 171 b.
  7. Joshua Dufek 154 b.
  8. Nikita Bedrin 103 b.
  9. Conrad Laursen 60 b.
  10. Andrea Kimi Antonelli 54 b. ( viz foto)

 

Text a foto: Roman Klemm, Motor MAX