Motoristický sport jako akcelerátor pokroku. Premiéra hypercaru 9X8.

100% elektrifikovaný Hypercar značky Peugeot

Elektrifikace modelové řady je samotným základem strategie značky Peugeot, jejímž cílem je co nejdříve nabídnout bezemisní mobilitu. Součástí této strategie je i závodní premiéra hypercaru 9X8 v závodě 6 hodin v Monze 10. července.

Zapojení značky do mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA WEC a závodu 24 hodin Le Mans v královské kategorii LMH s vozem Peugeot 9X8 vybaveným mimořádně sofistikovaným hybridním motorem totiž přispívá k urychlení pokroku v oblasti elektrifikovaných technologií. Vytvoření kategorie LMH bylo rozhodujícím faktorem při rozhodování značky vrátit se k vytrvalostním závodům.

 

Motoristický sport jako akcelerátor pokroku

DNA značky Peugeot vždy obsahovala silnou sportovní složku. Právě před 127 lety, v červnu 1895, se konal první měřený závod automobilů na světě, v němž zvítězil vůz Peugeot a jeho pilot Paul Koechlin. 

Od té doby byla značka Peugeot v automobilových závodech vždy aktivní, a to jak z vášně, tak z ryze praktických důvodů. Motorsport totiž urychluje výzkum a vývoj všech technických řešení. Časoprostor závodů a jejich různá omezení umožňují získat výsledky a validace mnohem rychleji než při dodržování běžných postupů.

Spotřeba, spolehlivost, výkon, bezpečnost… mnohé z toho, co si závodníci osvojí, pak přináší užitek běžným motoristům. Náročnost spojená se závody odpovídá cíli značky Peugeot, kterým je dosažení dokonalosti. 

V průběhu desetiletí Peugeot prošel téměř všemi disciplínami motoristického sportu a vstupoval do nich v závislosti na změnách předpisů i na svém strategickém zaměření. Vytvoření kategorie LMH pro vytrvalostní závody v červnu 2019 přesvědčilo značku Peugeot, aby se vrátila do této disciplíny i do závodu 24 hodin Le Mans.  

 

Nové předpisy LMH otevírají možnost mnohem racionálnějšího využití všech zdrojů, přičemž náklady by se podle tvůrců předpisů mohly snížit až o 80 % ve srovnání s předchozí premiérovou třídou LMP1, která platila do roku 2021. Nové předpisy také umožňují vytvářet závodní speciály, které přebírají designové prvky sériových vozů příslušných značek.

LMH ale především přináší možnost volby mezi různými technickými koncepcemi, včetně hybridního pohonu. A právě příležitost prokázat své zkušenosti s elektrifikací značku Peugeot oslovila nejvíce.       

 

Dokonalé zvládnutí elektrifikace

LMH je nová zkratka pro Le Mans Hypercar, novou kategorii vytrvalostních závodů a závodu 24 hodin Le Mans. Pro rozšíření startovního pole sladila americká asociace vytrvalostních závodů (IMSA) svá pravidla s pravidly LMH, která pro WEC zavedla Mezinárodní automobilová federace FIA a Automobile Club de l’Ouest (ACO), a vytvořila kategorii LMDh (Le Mans Daytona hybrid).

Účastníci LMDh používají podvozky čtyř určených výrobců a standardizované hybridizační prvky. Jinými slovy, jedním ze základních technických odlišujících prvků LMDh je spalovací motor. Zúčastněné značky přinášejí své know-how v oblasti benzinových motorů, ale u podvozku a elektrifikačních systémů se spoléhají na externí dodavatele.

Není to ovšem spalovací motor, který značku Peugeot však při zapojení do vytrvalostních závodů zajímá nejvíce, ale elektrifikace. Proto se velmi odhodlaně rozhodla pro kategorii LMH.

Cílem plánu Dare Forward skupiny Stellantis je do roku 2038 celou společnost zcela dekarbonizovat a do roku 2030 snížit svou uhlíkovou stopu o 50 %. Je zřejmé, že při dosahování tohoto cíle bude hrát zásadní roli elektrifikace sériových modelů.

Rychlé zvládnutí těchto technologií je proto zcela klíčové. A právě vývoj elektrifikovaných pohonných jednotek a souvisejícího řídicího softwaru je obrazem přechodu skupiny Stellantis od výrobce automobilů k technologické společnosti.

 

100% Peugeot!

Jean-Marc Finot, ředitel Stellantis Motorsport a Peugeot Sport: „Kategorie LMH nám na jedné straně umožňuje postavit vůz, který diváci okamžitě identifikují jako Peugeot. Úspěšná spolupráce mezi týmem inženýrů zaměřených na motorsport a designerským oddělením dala vzniknout štíhlému, elegantnímu a jedinečnému stylovému vozu.

LMH nám však především nabízí možnost navrhnout a vyvinout vůz, který je 100% Peugeot. Samozřejmě se spoléháme na schopnosti a zkušenosti našich cenných partnerů, ale máme stoprocentní technickou kontrolu nad vozem, a zejména nad jeho velmi složitým hybridním, a tedy elektrickým systémem pohonu všech kol. Kategorie LMH pro nás byla jasnou volbou, neboť nám umožňuje rozšířit naše znalosti a předvést je v konkurenci s velkými jmény automobilového průmyslu.“

Hybridizace hraje v pohonném systému vozu Peugeot 9X8 Hypercar důležitou roli. Spalovací motor pohání zadní kola, elektromotor přední kola. Úkolem je zajistit, aby celý systém bezchybně fungoval v extrémních situacích mechanického a tepelného namáhání, kdy musí zajistit dokonalou odezvu, spolehlivost a účinnost.

„Stejně jako všechna hybridní vozidla poslední doby, i 9X8 využívá komplexní systém: téměř dvě třetiny výkonu zajišťuje spalovací motor a zbývající třetinu generuje hybridní systém,“ vysvětlil Jean-Marc Finot. „Hybridní systém je stoprocentním produktem značky Peugeot a vysokonapěťová (900 V) baterie s vysokým výkonem a vysokou hustotou je výsledkem společného výzkumu společností TotalEnergies, Saft, ACC a Peugeot.“

Motor V6 o objemu 2,6 litru s dvojitým přeplňováním (520 kW – 710 k), který pohání zadní nápravu, a elektrický systém o výkonu 200 kW (270 k) na přední nápravě byly vyvinuty v oddělení Peugeot Sport v Satory pod vedením technického ředitele Oliviera Jansonnieho a Françoise Coudraina odpovědného za vývoj pohonného ústrojí.

 

Peugeot 9X8, hybridní Hypercar s pohonem všech čtyř kol, bude mít svou závodní premiéru 10. července v závodě 6 hodin v Monze. Ačkoli ještě oficiálně nezávodil, již přispěl k výzkumu značky v oblasti hybridizace, neboť Peugeot 508 PSE, který byl vyvíjen ve stejné době jako 9X8 stejným týmem inženýrů, je vybaven inteligentním systémem řízení a hybridním systémem s celkovým výkonem 265 kW/360 k a je přímo odvozen z programu Hypercar.

Tím však spolupráce mezi technickými týmy Peugeot Sport a týmy zodpovědnými za tvorbu budoucích sériových modelů značky nekončí. Technologie z modelu 9X8 se brzy objeví i v dalších modelech Peugeot, zejména v klíčové oblasti elektrifikace.

http://www.peugeot-sport.com / Peugeot | Stellantis

Peugeot Sport news

Nejnovější zprávy o Peugeot Sport naleznete na webových stránkách

www.peugeot-sport.com a prostřednictvím následujících platforem:

Twitter: @peugeotsport

Facebook: @peugeot.sport

Instagram: @peugeotsportofficial

YouTube: Peugeot Sport Official