Karel Trněný a jeho nový plechový miláček pro Dakar 2023.

Karel Trněný a jeho  tým dnes v Brně představil  svůj nový plechový miláček pro nadcházející Dakar 2023.

Česko moravská posádka bude startovat v kategorii T1 s vozem Ford F-150 EVO, kde tak pojedou tři české posádky, všechny s Fordy ( navíc vozy mají všechny původ z dílny zkušeného Mirka Zapletala). Karel Trněný pojede se spolujezdcem Milanem Horylem, který na rozdíl od Trněného nemá žádné závodnické zkušenosti. Chtěli by závod minimálně dokončit a hlavně nasbírat zkušenosti do dalších let.

„Náš tým vznikl až letos a Rallye Dakar bude naší první velkou společnou akcí,“ řekl na tiskové konferenci Karel Trněný, který závodí již zhruba 30 let a za tu dobu vystřídal již dvě až tři desítky různých závodních vozů. „Největším handicapem bude absence testovacích kilometrů v tamních podmínkách. Vyprošťování z písku a vykopávání jsme nikdy nedělali, bude to pro nás novinka. V Evropě jsme sice občas závodili v dunách, ale to se nedá srovnat,“ zmínil Trněný, který jezudí obvykle rallye a sprintrallye, ale poslední dobou také Evropský pohár v závodech do vrchu.

„Já už jsem za svoji kariéru vystřídal snad třicet automobilů. Začínal jsem v roce 1997 na Škodě Favorit a nyní usednu za volant tohoto krasavce,“ odpověděl Karel Trněný na dotaz Motor-MAXu.

 

 

 

Jeho nový vůz jel Dakar 2020 a od Borise Vaculíka tým před zhruba dvěmi měsíci koupil a to včetně servisního kamionu atd. Po krátké jízdě na zkoušku, která jezdce nadchla, pak byl speciál rozebrán: „Celé auto jsme do šroubku rozebrali a zase dali dohromady. Byla to velká fuška a další nás do startu ještě čeká, doplnil pilota jeho navigátor Milan Horyl z Olomouce.

Trněného nyní čeká poměrně hektické období. Nejdříve pojede sobotní Pražský rallyeprint, ihned potom odjíždí na technické přejímky Dakaru, pak nebude chybět na Mikulášském sprintu ve Slušovicích o prvním víkendu v prosinci a poté odlétá potrénovat do pouště…. V závěru roku pak již začíná Dakar.

Dakar, jak známo, odstartuje již 31. prosince 2022 a nabídne čtrnáct etap a téměř 5 000 km rychlostních speciálů.

 

Z představení týmu v Zetor Gallery v Brně připravujeme také video.

Pavel Jelínek
šéfredaktor Motor-MAX.cz