Analýza ojetých vozů zahrnovala informace z 27 různých zemí

Jaké byly nejzajímavější poznatky z trhu s ojetými vozy v roce 2022?

Rok 2022 byl pro trh s novými i ojetými automobily náročný. Celému odvětví stále chybí tempo, a i když se zdá, že se do podoby, kterou jsme zažili ještě před krizí již nevrátí, za posledních 12 měsíců se událo mnoho zajímavých věcí. Platforma pro kontrolu historie vozů, carVertical, představuje nejzajímavější poznatky, fakta a statistiky roku 2022.

Buick je nejčastěji poškozeným vozem na trhu

V roce 2022 bylo přes platformu pro kontrolu historie vozidel odhaleno více než 1,4 milionu škodních událostí. Největší odhadovaná částka za opravu náleží Ferrari 812 Superfast s ohromujícím číslem, které atakuje hranici 300 tisíc eur.

Celková hodnota škod zjištěných v loňském roce se pohybuje na úrovni téměř 5,1 miliardy eur. Pro srovnání, Forbes uvádí, že hodnota fotbalového klubu Real Madrid má hodnotu 4,75 miliardy eur.

Žebříček automobilových značek s největším počtem zaznamenaných škod vede Buick. Za poslední rok mělo 78,1 % vozů značky Buick zkontrolovaných na platformě záznamy o poškození. BMW se nachází na čtvrtém místě se 48,2 procenty modelů, u kterých bylo zaznamenané poškození.

 

Mercedes-Benz je nejčastěji kradeným autem

Na carVertical bylo odhaleno více než 1100 odcizených vozidel. Přestože skutečný rozsah krádeží vozidel je mnohem větší, tyto vozy se obvykle pohybují na černém trhu.

Je sice velmi ojedinělé, aby se ukradené vozy znovu dostaly na trh s automobily, ale více než tisíc případů dokazuje, že je stále možné narazit na vozidlo, které bylo v minulosti kradené.

Více než 50 % zjištěných odcizených vozů bylo vyrobeno v letech 2014 až 2019. Ukazuje se, že nejoblíbenější vozidla zlodějů byla vyrobena v roce 2017 (9,7 procenta všech odcizených vozidel objevených na platformě pro kontrolu historie vozidel).

Mezi značky, které jsou u zlodějů nejoblíbenější patří: Mercedes-Benz (14,7 % všech odcizených vozidel), BMW (14,4 %), Audi (10,4 %), Ford (7,8 %) a Volkswagen (6,8 %).

U 15,2 % zkontrolovaných vozů byl zjištěn podvod se stočenými kilometry

Statistiky odhalily za poslední rok více než 7,4 miliardy stočených najetých kilometrů. Abyste měli představu, kolik je zhruba 7,4 mld. kilometrů – tisíc automobilů s nepřetržitou rychlostí 100 km/h by muselo jezdit nepřetržitě asi 8 a půl roku, aby společně dosáhly tohoto nájezdu.

Průměrná míra zjištěných podvodů s tachometry a stočenými kilometry činila 15,2 procenta. Maskování a falšování skutečného počtu najetých kilometrů proto patří k nejzávažnějším problémům na trhu s ojetými automobily. To vede ke značným finančním problémům, pokud majitelé vlastní auto s falešným počtem najetých kilometrů.

 

Podle poznatků platformy je největším rizikem nákup ojetého vozu, který byl vyroben v letech 2010 až 2013. U těchto automobilů existuje totiž největší pravděpodobnost, že budou mít stočené kilometry. Téměř u každého desátého vozidla, které bylo vyrobeno v roce 2011, byly zjištěny stočené kilometry. Jedná se celkem o 9,2 % všech vozidel. Riziko najdeme i u vozů s výrobou v roce 2012 či 2013, kde vozů se stočenými kilometry je zhruba 8,6 %, resp. 7,9 % vozidel.

Oblíbené vozy v roce 2022: BMW řady 3, Volkswagen Golf, BMW řady 5

Z údajů vyplývá, že mezi pět nejoblíbenějších značek automobilů, které byly v loňském roce prověřeny, patří BMW (podíl 15,8 %), Volkswagen (14,5 %), Audi (12,3 %), Mercedes-Benz (8,6 %) a Ford (5,0 %).

Není to poprvé, co BMW vede žebříček díky oblíbenosti této značky zejména u mladší generace. Pokud jde navíc o nejoblíbenější konkrétní modely, nejoblíbenějšími vozy na platformě jsou BMW řady 3, Volkswagen Golf, BMW řady 5, Volkswagen Passat a Audi A4.

 

Pokud vás zajímají nejoblíbenější barvy vozů – podle carVertical byly tři barvy v značné dominanci. Nejoblíbenějšími vozy s prověřenou historií byly černé (24,6 % všech vozů), šedé (20,3 %) a bílé (14,2 %), následované modrými vozy (10,3 %).

Analýza zahrnovala informace z 27 různých zemí: Velké Británie, USA, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Ukrajiny, České republiky, Polska, Bulharska, Srbska, Švédska, Švýcarska, Dánska, Finska, Austrálie a Mexika. Veškerá fakta vycházejí z údajů společnosti.