Ohlasy z cíle Rallysprintu Kopná 2023.

Ohlasy nejlepších jezdců z cíle Rallysprintu Kopná

Úvodní podnik šestidílné série Autoklub Rallysprint série 2023 a Poháru 2+ Síť21 Rallysprint Kopná dojel první květnovou sobotu úspěšně do cílové mety. Náročnost rychlostních zkoušek ještě znásobil déšť, který od dopoledních hodin zkrápěl okolí Slušovic a Podkopné Lhoty.

 

Před cílovou rampou u rybníku Reneta ve Slušovicích jsme vyzpovídali tři nejlepší jezdce v absolutním pořadí (Adam Březík, Jaroslav Melichárek, Vojtěch Štajf), v rallysprintové sérii (Peter Surovič, Patrik Rujbr, Martin Lehký) a v hodnocení kategorie historických automobilů (Lumír Vyorálek, Otakar Zenkl a Otmar Uher).

 

Ohlasy jezdců z čela startovního pole jste mohli sledovat před vjezdem do kontroly přeskupení v Nových Dvorech v živém vysílání prostřednictvím facebookového profilu Rallysprintu Kopná a můžete je zhlédnout i zpětně včetně videorozhovorů s nejlepšími jezdci v cíli soutěže na webových stránkách soutěže rallysprintkopna.cz.

 

 

Autoklub Rallysprint série historických automobilů

 

Lumír Vyorálek (Mazda 323 GT-R, startovní číslo H4):

„Vůbec jsme nevěděli, co od startu na Kopné máme čekat, protože Ota Zenkl i Honza Hráček jsou velmi rychlí kluci. S tímto autem jsem odjel pouze dvě rychlostní zkoušky na barumce a pak jsem byl hospitalizován v nemocnici. Poté jsem se ještě svezl na legendách v Rakousku. Nevěděl jsem, jak budu rychlý, ale jsem moc rád, že se nám dařilo a slavíme vítězství.

Nejtěžší zkouška je tady jednoznačně Kameňák, tam není prostor na chyby. Jsem domácí, tratě rychlostních zkoušek velmi dobře znám, tak to není až tak náročné.“

 

Otakar Zenkl (Škoda Favorit 136 L, startovní číslo H3):

„Celá soutěž byla hodně náročná, ale zároveň pěkná, takže ani nedokážu vybrat, která vložka vyčnívá jako hodně těžká. Obtížná je celá Kopná. Podmínky byly proměnlivé, a to je něco, co mám rád.  Každopádně je to loterie. Je třeba jít do rizika a někdy to pěkně dopadne jako tady v podobě druhého místo. Myslím, že můžeme být spokojení, protože jsou tady i silnější stroje, a ty skončily až za mnou.“

 

Otmar Uher (Ford Escort RS Cosworth, startovní číslo H6):

„Ze začátku se mi to hodně líbilo, ale když začalo pršet, tak už jsem se jen hledal. Nejtěžší je tady opravdu Kameňák, kde je to obtížné i za sucha. V mokrých podmínkách člověk vůbec neví, jak má jet. Je to úzké, uskákané a mění se povrch, tak je to zrádné. Užívám si Zádveřice, to sedí i našemu autu. Pro mě to je hlavně svezení, já ani rychleji nepojedu, rally se vyloženě bavím. Mladí kluci se nebojí a dokázali by jet i rychleji.“

 

Síť21 Rallysprint Kopná 2023 – absolutní pořadí

 

Adam Březík (Škoda Fabia R5, startovní číslo 1):

„Kopná je klasicky hezká soutěž. Pořadatelé vždy nachystají hezké tratě, které vychází z barumky. Počasí si s námi letos docela pohrálo, tratě byly jen ztížené náročnými podmínkami, ale celkově jsem si to užil. Řekl bych, že každý ročník na Kopné je náročný a je potřeba zachovat chladnou hlavu, abych neudělal chybu.

Slyšel jsem, že jsem sedmnáctý vítěz na Kopné, ale to pro mě moc neznamená. Nejde srovnávat jednotlivé ročníky a vítěze, vždy záleží na konkurenci. Fanoušků podél tratí rychlostních zkoušek bylo za hezkého počasí hodně. Když pršelo, trochu to prořídlo, ale všem děkujeme za přízeň.“

 

Jaroslav Melichárek (SVK, Ford Fiesta RS WRC, startovní číslo 3):

„Byl jsem kupodivu spíše spokojený při jízdě na mokru. To se nám jelo lépe, časy byly lepší a zkrátka mě to bavilo. Nejhorší je rychlá změna, kdy necháme auto na mokro a musíme rychle přezouvat na suché pneumatiky, poté to příliš nefunguje. Počasí byl důležitý faktor, ale karty byly rozdány hned na začátku a už jsem s tím dál nemohl nic dělat. Kopná je vždy velmi těžký podnik.“

 

Vojtěch Štajf (Škoda Fabia R5, startovní číslo 5):

„Zhodnotil bych to tak, že bych se mohl dohodnout předem na příští rok, že dostanu body za třetí místo. Nemusíme tady ani jezdit, protože už několik let jsme vždy na stejné pozici. Ale to beru samozřejmě jen jako nadsázku. Jaro Melichárek nám nebere body, takže jsme bodově spokojení za druhé místo v Poháru 2+.

Na Adama Březíka vepředu určitě nemám, on je jiná generace. Jsem ještě docela hrdý, že se dokážu držet aspoň na rozestup jednoho defektu nebo výletu mimo trať a z toho bychom pak těžili. Aleš Jirásek ještě není tolik vyježděný, takže my těžíme ze zkušeností a rovněž z toho, že zdejší prostředí znám.“

 

 

Autoklub Rallysprint série 2023 – 2WD, dvoukolky

 

Peter Surovič (Opel Corsa Rally4, startovní číslo 23):

„Naprostá spokojenost. Nečekali jsme, že by se nám mohlo až zadařit a vyhrát. Naposledy jsem seděl v ostrém autě na Mikulášské rally. Letos jsem se chtěl svézt hlavně ve velkém mistráku, proto byla Kopná je jen vítaný test. Docela nás překvapilo, že jsme byli hodně rychlí a konkurenceschopní.

Dan Polášek jezdí ve světě, Patrik Rujbr už několikrát rallysprint vyhrál, to jsou opravdu jména. Mám obrovskou radost, že jsme je porazili.

 

Patrik Rujbr (Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 28):

„Moc se mi líbilo, jak soutěž probíhala, i když jsem nečekal podobný výsledek. Do auta jsme poprvé sedli včera na shakedownu. Musím říci, že Kameňák byl letos hodně zrádný.  Navíc při dešti jsem musel zvolnit, ale auto fungovalo skvěle i na blátě a hodně nás to na vodě bavilo.

Zatím nemám ucelený plán na letošní sezonu, ale rád bych se vrátil zpět do čtyřkolky a vozu kategorie R5.“

 

Martin Lehký (Ford Fiesta Rally4, startovní číslo 22):

„Byla tady spousta rychlých aut a řada rychlých kluků. Nečekal jsem, že bychom se mohli dostat podobně vysoko a nakonec panuje se třetím místem spokojenost. Hodně nám pomohlo v poslední sekci zariskovat a vsadit na suché obutí.

Kopná je jeden z nejnáročnějších závodů v republice a letos do toho výrazně promluvilo ještě počasí. Moc jsme si to užili. Chtěli bychom v letošní sezoně pokračovat v celé Rallysprint sérii, za což patří poděkování všem partnerům.“

 

Další zpravodajský servis v rámci Síť21 Rallysprint Kopná 2023 přineseme v následujících tiskových zprávách. Uveřejněné budou na oficiální webové stránce www.rallysprintkopna.cz a na sociálních sítích facebook i instagram.

 

 

 Síť21 Rallysprint Kopná 2023