Aliyyah Koloc (18) čeká na jihu Afriky debut ve speciálu elitní třídy T1!

Aliyyah Koloc bude na jihu Afriky poprvé závodit ve speciálu elitní třídy T1

Aliyyah Koloc, osmnáctiletá všestranná závodnice týmu Buggyra ZM Racing, zařadí o víkendu do svého nabitého závodního programu další sérii. Čeká ji debut v jihoafrickém šampionátu dálkových rally a zároveň premiérový start v autě třídy T1. Tedy elitní kategorii dálkových soutěží.

Aliyyah bude v podniku Sugarbelt 400 navigovat zkušený jihoafrický kopilot Riaan Greyling v autě Buggyra Racing VK50. Auto připravuje společnost Red-Lined, renomovaný jihoafrický výrobce vozidel elitní kategorie T1, se kterým se Buggyra spojila pro start v tamním šampionátu.

„Už se nemůžu dočkat svého prvního závodu s vozem T1 připravovaným u Red-Lined a zároveň prvního závodu v Jižní Africe. Před několika týdny jsem s vozem absolvovala pouhé dva dny testování, takže jsem trochu nervózní. Ale hlavně se těším. Všechno je pro mě hodně nové, takže závod bereme spíše jako cestu k získání zkušeností s autem, než abychom se příliš soustředili na výsledek,“ řekla Aliyyah Koloc před startem v rally konané na východě země v provincii KwaZulu-Natal.

Aliyyah v polovině března absolvovala ve spolupráci se společností Red-Lined úspěšný dvoudenní test s vozy třídy T1 a T1+. Tehdy poprvé okusila prémiovou kategorii dálkových rally. Soutěž Sugarbelt 400 pro ni bude jinou výzvou, protože bude poprvé soutěžit s vozem kategorie T1. Ten je těžší a výkonnější než speciál kategorie T3, na který je doposud zvyklá.

Letos Aliyyah čeká na jihu Afriku několik startů v tamních proslavených náročných dálkových rally. Pojede s autem kategorie T1 i té nejvyšší možné třídy v těchto závodech T1+. Jejím cílem je získat co nejvíce zkušeností v rámci přípravy na účast na příští Dakar v kategorii T1.

„V Jižní Africe jsme s našimi kamiony začali závodit před 20 lety. To, že jsme se teď vrátili a dali Aliyyah poprvé ochutnat závodění v T1, je pro ni úžasná příležitost. Také nás moc těší, že můžeme spolupracovat s Red-Lined, protože mají obrovské zkušenosti s přípravou vozů T1. Dákové rallye v Jižní Africe jsou notoricky známé svou obtížností a náročností. Pro Aliyyah je to skvělá příležitost učit se zde závodit s tak zkušeným týmem,“ řekl šéf Buggyry Martin Koloc.

Aliyyah má za sebou už kus nabité sezony. Začala ji debutem v lednové Rally Dakar. Při své premiéře se v kategorii T3 umístila na 33. místě. V březnu následovalo výborné třetí místo v hodnocení MS kategorieT3 v rámci druhého podniku šampionátu W2RC v Abu Dhabi Desert Challenge.

Vedle dálkových soutěží si Aliyyah zpestřuje program okruhovými závody v seriálu 24h Series. Do Jižní Afriky přijíždí s jako členka vítězné posádky v kategorii GT4 ve dvanáctihodinovce ve Spa-Francorchamps.