F3 v Monaku: Gabriele Mini dnes slavil první vítězství.

F3 v Monaku 2023

V nedělním ranním závodě Formule 3 slavil své první vítězství v této třídě junior Renaultu, Gabriele Mini z Palerma. PHM Racing by Charouz dovedl všechny tři vozy do cíle, ovšem mimo bodovaných míst.  

Start hlavního závodu F3 stanovil pořadatel již na osmou hodinu ranní a tak nebylo divu, že se většina monackého „party-publika“ ještě nenacházela na tribunách. Neviděli tedy přípravy polemana Gabriele Miniho (Hitech) a jeho nejvážnějších soupeřů Dina Beganovice a Paula Arona (oba Prema) před startem. Neviděli také, že trojice týmu PHM Racing by Charouz startovala svorně z uličky boxů.

Důvodem byla dodatečná penalizace ze soboty: v parc-fermé totiž scannoval pneumatiky člen týmu, který nepatřil mezi nahlášených 10 osob pro sprint. Stáj tedy „nasadila větší počet techniků, než je z hospodářských důvodů povoleno“ a obdržela do závodu tento trest. Na celkový dojem, který Piotr Wisnicki, Sophia Flörsch a Roberto Faria v Monaku roku 2023 zanechali, to ale beztak nemělo velký vliv…

Před smutně prázdnými ochozy vyrazilo pole disciplinovaně. Za lídrem Minim se seřadili Beganovic, Aron, Browning, Colett a Montoya – přesto na sebe neutralizace nenechala dlouho čekat: pro Izraelce Ido Cohena skončil první pokus o průjezd Tabákové zatáčky současně s Angličanem Grayem v jejím hrazení. Odstranění formulky z dráhy pak trvalo 4 plná kola – i v Monaku již bývali maršálkové hbitější…

 

Gabriele Mini,

Re-start a další průběh závodu potvrdil starou zkušenost, že se v Monaku dá předjet jen za vydatné pomoci soupeře. Z mladých profíků na špičce ale nikdo nechyboval a tak se pořadí dlouho neměnilo: po polovině závodu vedl Mini s Beganovicem ve zpětném zrcátku, s 5sekundovým odstupem následoval Aron, na kterého dotíral Browning.

S podobným odstupem soupeřili až do 18. kola o 5. místo Collet s Montoyou – než se po bezvýhledné akci Kolumbijce střetli při výjezdu k zatáčce Massenet a odpadli… Vozy Antonína Charouze uzavírali pole.

Úřadující vicemistr a mistr F-Regional na špičce ukázali, že se svým startem v Monaku roku 2022 hodně naučili: Mini vyhrál bez chyby před Beganovicem a potvrdil tak, že má před sebou velmi slibnou budoucnost.

Podobně silný výkon podali Aron s Browningem za nimi. Lídr celkového hodnocení Gabriel Bortoleto bral s rozvahou body za 5. místo. Tam vlastně dojel Taylor Barnard manažerovaný PHM Racingem, za vynechání šikany v prvním kole, byl ale odsunut   na  8. místo.

Vozy Antonína Charouze závod dokončily mimo top20, na truchlení ale nebylo času. Hned se balilo, protože ke zlepšení výsledku dostanou příležitost již příští víkend v Barceloně.   

Text a foto: Roman Klemm

Výsledek závodu F3 v Monaku:

 1. Gabriele Mini, Hitech
 2. Dino Beganovic, Prema
 3. Paul Aron, Prema
 4. Luke Browning, Hitech
 5. Gabriel Bortoleto, Trident
 6. Franco Colapinto, MP
 7. Zane O´Sullivan,
 8. Taylor Barnard, Jenzer
 9. Josep Marti, Campos
 10. Gregoire Saucy, ART

 

 1. Piotr Wisnicki, PHM Racing by Charouz
 2. Sophia Flörsch, PHM Racing by Charouz
 3. Roberto Faria, PHM Racing by Charouz