Adam Králík bodoval na evropském Ecce Homo.

Domácí stříbro doplnily na Ecce Homo evropské body za čtvrté místo

Jeden z letošních nejprestižnějších závodů automobilů do vrchu Ecce Homo ve Šternberku dokončil Adam Králík z týmu Rabbit Czech Racing na druhém místě z pohledu klasifikace Mistrovství České republiky skupiny 5. Zároveň si připisuje i další důležité body za čtvrté místo v hodnocení stejné skupiny v rámci seriálu FIA European Hill Climb Championship 2023.  

 Legendární závod Ecce Homo Šternberk uvítal o víkendu nejen účastníky domácího šampionátu, ale také evropskou špičku v této disciplíně motorsportu. Celkem se na startu tohoto závodu sešlo okolo 180 startujících v různých skupinách a kategoriích.

Závod Ecce Homo byl mimo jiné pátým podnikem evropského šampionátu a tomu odpovídal také mírně odlišný program od standardního závodu MČR. V sobotu měli všichni startující jezdci k dispozici dvě tréninkové jízdy. V neděli už patřila legendární trať Ecce Homo o délce 7 800 metrů s převýšením 307 metrů a průměrným stoupáním 3,9 % dvěma jízdám v plně závodním režimu.

 

Aktuální lídr skupiny 5 v klasifikaci Mistrovství ČR ZAV Adam Králík kombinuje stejně jako vloni svoji účast v českém i evropském šampionátu a závod ve Šternberku tak byl pro něj příležitostí získat důležité body do obou průběžných hodnocení. Zejména první sobotní tréninková jízda však nebyla pro Adama zcela úspěšná a hledání správného rytmu za volantem vozu SEAT Leon FR přineslo výraznou časovou ztrátu.

S nasazením nových předních pneumatik se situace v druhém tréninku výrazně zlepšila, jak po stránce výkonu, tak i dosaženého času. Přesto bylo potřeba vytipovat ze strany jezdce týmu Rabbit Czech Racing vhodná místa na trati k celkovému zrychlení.

To se nakonec Adamovi Králíkovi podařilo ve dvou nedělních závodních jízdách, ve kterých se při porovnání součtu časů zrychlil oproti tréninku o pět sekund. V závodním režimu se Adam cítil za volantem mnohem jistěji a deklaroval to vyrovnaným výkonem s konečnou hodnotou obou sečtených časů v cíli 8:02,184. Ve výsledku znamenal tento čas druhé místo v MČR ZAV a čtvrtou pozici ve FIA EHC, oboje ve skupině 5.                   

„Závod Ecce Homo je asi nejen pro mě zcela výjimečnou událostí a letos tomu nebylo jinak. Měl jsem zase po roce možnost změřit své síly s evropskou špičkou naší skupiny, a to na domácí trati v České republice. Divácká atmosféra ve Šternberku byla úplně skvělá a jsem moc rád, že tady fandí kopcovým závodům a nádherným závodním speciálům tolik lidí. O to víc mě mrzelo, že úvod sobotního tréninku mě nezastihl v optimální formě za volantem mého auta.

Ani nevím, co to způsobilo, ale dost jsem se na trati trápil a hledal, což se projevilo úvodním čase“ okomentoval výkonnost sobotního tréninku Adam Králík a dodal: Řešení jsme ale částečně našli už v druhém tréninku, kdy jsme přezuli na předku zcela nové pneumatiky Avon a situace se začala zlepšovat. S každou zatáčkou jsem autu více a více důvěřoval.

Zlepšující se trend potvrdila i neděle, kdy jsem zajel velmi vyrovnané časy, které nakonec v součtu přinesly stříbro v českém šampionátu a také body do Evropy za místo čtvrté. Jedno takové osobní přání si ale musím bohužel schovat až na příští ročník, a tím je přetnutí cílové pásky v čase pod čtyři minuty. Letos mi k tomu chybělo osm desetin sekundy. Za rok to ale už určitě dám!“

 

Příštím startem týmu Rabbit Czech Racing bude závod na italské trati Coppa Paolino Teodori, šestý podnik seriálu FIA European Hill Climb Championship 2023. Závod se koná v termínu 16. – 18. června 2023.

 

FOTO týmu: Teambeyou a Czech Hillclimb Photographs

 

Více informací o týmu: www.rabbitracing.cz

Facebook: @rabbitczechracing

Instagram: instagram.com/rabbitczechracing/