Aliyyah Koloc míří do nejvýkonnějšího dakarského speciálu.

Aliyyah Koloc si splní další velký sen. Poprvé bude závodit v nejvýkonnějším autě pro Rally Dakar

Aliyyah Koloc, devatenáctiletá všestranná závodnice týmu Buggyra ZM Racing, se jako jedna z prvních žen v historii zařadí mezi pilotky vozu superelitní třídy T1+, tedy toho nejlepšího, co je v kategorii automobilů pro dálkové rally a Rally Dakar vůbec k dispozici.

K velké premiéře dojde v pátek a v sobotu v rámci podniku jihoafrického šampionátu Parys 400.

Aliyyah bude, podobně jako při jihoafrické premiéře v podniku Sugarbelt 400, navigovat zkušený jihoafrický kopilot Riaan Greyling. Posádka pojede ve speciálu Red-Lined REVO T1+, který připravuje společnost Red-Lined. Jde o renomovaného jihoafrického výrobce, se kterým se Buggyra spojila pro start v tamním šampionátu.

 

„Bude to můj první závod s vozem T1+!“ téměř vykřikla nadšením talentovaná závodnice, které se tak splní další velký sportovní sen.

„Před několika měsíci jsem auto trochu testovala. Ale teď pojedu s úplně novým speciálem, takže si ho prvně vyzkouším jen pár dní před premiérovou soutěží. Auto je samozřejmě hodně velké a těžké, má větší výkon a na nerovnostech se s ním dá jet agresivněji než s T1, takže si na něj na trati budu muset zvyknout. Tento šampionát má nabitou startovní listinu a bojuje v něm spousta zkušených borců. Soustředím se jen sama na sebe a na to získávat co nejvíce zkušeností v rámci přípravy na Dakar 2024,“ uvedla Aliyyah Koloc.

Aliyyah v polovině března absolvovala ve spolupráci se společností Red-Lined úspěšný dvoudenní test s vozy třídy T1 a T1+. Tehdy poprvé okusila prémiovou kategorii dálkových rally. Po něm následovala soutěž Sugarbelt 400, kde si poprvé na ostro vyzkoušela „té jedničku“. Teď ale postoupí ještě o stupínek výše a pojede s vozem stejné třídy, jaká dnes vítězí v kategorii automobilů na Rally Dakar.

 

„Je skvělé vidět progres, jaký Aliyyah za volantem auta dělá. Nároční přechod z třídy T3 do T1 zvládla na jedničku, teď to bude poslední krůček mezi absolutní elitu. Je jasné, že při premiéře bude nervózní, ale stojí za ní celý tým a věříme, že si povede dobře. Důležitý pro ni bude každý ujetý ostrý kilometr na náročných jihoafrických tratích. Také nás moc těší, že můžeme spolupracovat s Red-Lined, protože mají obrovské zkušenosti s přípravou vozů T1+,“ řekl šéf Buggyry Martin Koloc.

Rally Parys 400 se skládá ze dvou samostatně hodnocených jednodenních soutěží. Centrem bude hala Afridome na okraji malebného letoviska Parys v severní části jihoafrické provincie Svobodný stát.
Start a cíl obou rally – stejně jako ředitelství závodu a servisní bod – budou v hale Afridome. Odtud se posádky po oba dny už ráno vydají na krátký tzv. kvalifikační závod Pirelli, který určí startovní pořadí.

V pátek Aliyyah i její soupeře čekají dvě 173 km dlouhé smyčky, ty nedělní mají délku cca 190 km. Itinerář podniku nabídne pestrou směsici terénů. Pojede se na rychlých tratích, stejně jako na technických úsecích s vyjetými kolejemi a příkopy.

 

Aliyyah má za sebou už velký kus nabité sezony. Začala ji debutem v lednové Rally Dakar. Při své premiéře se v kategorii T3 umístila na 33. místě. V březnu následovalo výborné třetí místo v hodnocení MS kategorieT3 v rámci druhého podniku šampionátu W2RC v Abu Dhabi Desert Challenge.

Vedle dálkových soutěží si Aliyyah zpestřuje program okruhovými závody v seriálu 24h Series. Do Jižní Afriky přiletěla jako členka úspěšné posádky, v níž spolu s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým bojuje o titul šampionů ve třídě GT4 i mezi všemi vozy GT.

Video zde.