Jediná dámská posádka v cíli East African Safari Classic
Posádka týmu ACCR Racing21 Olga Lounová a Lilia Khousnoutdinova úspěšně dokončila s historickým vozem Opel Ascona letošní ročník legendární soutěže East African Safari Classic. Druhá posádka týmu Vojtěch Štajf a Jan Bejvl soutěž nedokončila pro technickou závodu na motoru a následný požár.
Olga Lounová s Lilií Khousnoutdinovou, pro které byl start na této legendární soutěži premiérový, obsadily s vozem Opel Ascona (st.č. 37) v celkové klasifikaci 46. místo a staly se tak nejúspěšnější posádkou na voze značky Opel.
V dnešních odpoledních hodinách slavnostně zakončily tuto legendární soutěž na cílové rampě v přímořském letovisku Diani Beach, asi 30 kilometrů jižně od Mombasy.
Druhá posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Jan Bejvl soutěž nedokončila. V 16. rychlostní zkoušce došlo na jejím voze Porsche 911 SC (st.č. 63) k technické závadě pohonné jednotky a následnému požáru v motorovém prostoru.
Tato nepříjemná situace se obešla bez zranění obou účastníků. Avšak díky fatálnímu poškození motoru byla česká posádka nakonec nucena ze soutěže z celkového 29. místa odstoupit.
Extrémně náročná trať 11. ročníku soutěže East African Safari Classic vedla na území africké Keni. Během deseti dnů zdolaly posádky se soutěžními vozy vzdálenost přes 3 600 kilometrů a velká část této tratě byla silně zasažená vydatnými dešti a povodněmi. I díky nepříznivým povětrnostním podmínkám bylo z celkového počtu 23 rychlostních zkoušek několik zrušeno.
Soutěž tak byla velmi náročná i pro všechny doprovodné týmy, které se přesouvaly do jednotlivých servisních zón podél tratě.
„Mám úžasný pocit! Dokončily jsme totiž nejtěžší soutěž na světě pro vozy Classic. My jsme do Keni přijely s Lilií s více očekáváními. Chtěly jsme dojet a také se snažit o nějaký výsledek. Když jsme ale viděly tu neskutečnou obtížnost tratě s různými a velmi zrádnými povrchy, od kamenů po deštěm zdevastovanou šotolinu, zúžily se naše myšlenky na jediné – dojet do cíle.
Díky našemu nezdolnému Opelu Ascona, který byl po celou dobu soutěže skvěle servisovaný mechaniky týmu Racing21, se nám to nakonec podařilo,“ zmínila šťastná Olga Lounová na cílové rampě a dodala: „Pro mě osobně byl start v Keni o to těžší, že jsem tu měla s sebou i svojí roční dceru, kterou stále kojím, takže to bylo závodění doslova na dvě směny, někdy i s krátkým spánkem.
Naše mise byla tady v Keni také o podpoře rozšíření místní kliniky RedTribe pro rodící masajské ženy a já jsem nesmírně ráda, že také v tomto kontextu jsme s Lilií na této ´porodní rally´ uspěly.
Chtěly bychom tímto poděkovat také Vojtovi Štajfovi a celému týmu ACCR Racing21 za tuhle obrovskou příležitost. Je to opravdu unikátní soutěž, která v mé závodní kariéře nesnese svojí obtížností srovnání. Moc se nyní těším na odpočinek.“
Na cílové rampě se k průběhu soutěže vyjádřila také navigátorka Lilia Khousnoutdinova: „Mám obrovskou radost, že jsme to s Oli po tom všem společně dokázaly a máme africkou výzvu za sebou. Prožité dobrodružství v Keni nemělo nic společného s mým zatím jediným startem s Vojtou na Strahově v rámci Pražského Rallysprintu.
Pro mě osobně byl start v této soutěži rozhodně výstupem z mé komfortní zóny. Ale je to jak u porodu, člověk možná vnímá, že je na limitu nebo už za svým limitem a vlastně zjistí, že je mnohem silnější, než si myslel. Tak to nějak nyní, po těch třech a půl tisících neskutečně těžkých kilometrech, v cíli prožívám.
Vnímám tu také určitou symboliku v tom, že jsme přejezdem cílové rampy ukázaly ženskou sílu a naplnily tak motto naší účasti v Keni – Závodění s vyšším smyslem. Je to pro mě opravdu silný zážitek!“
K výkonu jediné dámské posádky se vyjádřil také Vojtěch Štajf, jezdec a současně manažer týmu ACCR Racing21. „Předně bych chtěl vyjádřit upřímný obdiv nad tím, co Olga s Lilií na tak extrémně náročné trati dokázaly a moc jim všichni v týmu k tomuto výsledku gratulujeme. Jsem také potěšen tím, že sázka na historický Opel Ascona A se ukázala jako správná a naši mechanici ho na soutěž skvěle připravili.
Na druhou stranu cítím i trochu vnitřní zklamání nad tím, že se nám s Honzou nepodařilo tady v Keni dojet. Upřímně říkám, že jsem během své dlouhé závodní kariéry nezažil tak obtížnou soutěž. Bylo to opravdu peklo,“ řekl Vojtěch Štajf k mimořádné obtížnosti soutěže East African Safari Classic a dodal: „V inkriminované sedmé etapě se to seběhlo všechno hodně rychle. Na sedmnáctém kilometru první erzety ztratilo naše Porsche náhle výkon a než jsme stačili zastavit, už jsme cítili kouř ve voze a následně za zadní přepážkou viděli i plameny.
Hned jsme vůz opustili a snažili se použít hasicí přístroje skrz zadní mřížku motoru bez otevření víka, aby dovnitř nepronikl vzduch. Plameny se nám podařilo uhasit až s pomocí další posádky, které startovala za námi. Chtěli bychom jí tímto velmi poděkovat, protože vzniklé škody mohly být na našem autě mnohem větší.
V každém případě jsme bohužel museli s Honzou ze soutěže odstoupit. Pokud bychom se do Afriky někdy v budoucnu vrátili, a já bych si to přál třeba hned za rok jako dárek ke svým padesátinám, musíme být připraveni na opravdu extrémní obtížnost ve všech směrech. Jinými slovy, mít vlastní Porsche 911 stavěné v dílně Racing21. Ale tyhle úvahy jsou zatím předčasné.“
East African Safari Classic v kostce
Tato náročná soutěž historických vozů se koná v termínu 9. – 18. prosince 2023 a její trať s nezpevněným povrchem o délce přibližně 3600 kilometrů povede na území Keni. V některých částech využije známé tratě ze současné Safari Rally, která je od roku 2021 opět součástí seriálu World Rally Championship. V 10denním programu soutěže je osm etapových dní, jeden úvodní prolog a jeden volný den.
V každém etapovém dni posádky absolvují celkem tři rychlostní zkoušky. Maximální počet 63 startujících posádek je pro obrovský zájem již dlouhodobě naplněn. Do soutěže East African Safari Classic se mohou, dle striktních pravidel, přihlásit pouze vozy s homologací do konce roku 1985 s výhradně atmosférickým motorem (tedy bez přeplňování) a pohonem pouze jedné nápravy.
Soutěžní vozy jsou rozděleny do pěti kategorií dle objemu motoru. Před startem soutěže NENÍ povolen trénink na její trati.
Závodění s vyšším smyslem
K účasti týmu Racing21 na East African Safari Calssic Rally byla také vytvořena dárcovská finanční sbírka na podporu kliniky RedTribe v africké Keni. Ta se dlouhodobě věnuje poskytovaní lékařské péče pro komunitu přibližně 15 000 Masajů a nyní chce rozšířit kliniku o kvalitní porodní oddělení s důstojnou péčí pro masajské ženy.
Nejštědřejší dárce této sbírky obdrží unikátní hodinky značky Omologato® ze speciální limitované edice East African Safari Classic s originálním podpisem vítězné posádky letošního 11. ročníku této soutěže.
foto týmu Petr Lusk a Matylda Štajfová
Více informací o týmu na:
www.facebook.com/racing21rallyteam
Racing 21
Racing21_rallyteam