Tyrrell-Ford P34 : Tyto skvosty F1 uvidíme při GP Revival v Brně !

Tyto skvosty F1 uvidíme při GP Revivalu 2024 v Brně: Tyrrell-Ford P34

Označit „šestikolku-Project34“ jako jednu z největších senzací dějin Formule 1 jistě není přeháňkou. Když Ken Tyrrell koncem roku 1975 tuto nevídanou konstrukci Dereka Gardnera představil, myslila si většina pozorovatelů, že se jedná jen o propagační žertík: To auto mělo ŠEST kol! „Dřevorubec“ ale nežertoval.

 

Text a foto: Roman Klemm

Ve vší tichosti za podpory olejárny elf a gumárny Good Year vyvinutý a postavený vůz byl poprvé naostro nasazen 2. května 1976 v Jaramě, kde ho Patrick Depailler kvalifikoval pro 3. startovní pozici. O dva týdny později s P34 dojel v Zolderu Jody Scheckter poprvé pro body (4.), koncem května porazil Depaillera a Schecktera v Monaku již jen Niki Lauda (Ferrari) a pamětihodného 13. června 1976 tento „žertík“ Tyrrell-Ford P34 vyhrál s Jody Scheckterem v Andrerstorpu Velkou cenu Švédska.

 

 

Povedená konstrukce byla – až na ona čtyři prťavá kolečka vepředu – v zásadě ryzím zástupcem zaběhlé „stavebnicové“ britské filosofie „vlastní šasi/motor Cosworth/převodovka Hewland“. Toho roku ještě sedmkrát stačila na umístění mezi prvními třemi a Team Tyrrell skončil za Ferrari a McLarenem 3. v hodnocení konstruktérů.

Ken Tyrrell byl Gardnerovým konceptem nadšen a za pravdu mu dávala skutečnost, že se i další týmy začaly řešením více kol zabývat. Čáru přes rozpočet mu ale udělal začátek gumárenské války mezi Good Yearem a Michelinem.

 

Američané již neměli kapacity na vývoj zvláštních malých pneumatik, P34 ztrácel roku 1977 na konkurenceschopnosti a Tyrrell se od roku 1978 musel vrátit k normálnímu pojetí čtyř kol.  

Senzačně restaurovaný Tyrrell-Ford P34 předvede v Brně Američan Jonathan Holtzman.

Revival Grand Prix Brno • Masarykův okruh • 13.–14. 7. 2024 (brnogp.cz)