FlixBus poprvé propojí středoevropské metropole s Bělehradem
+ Od 18. června FlixBus zavádí premiérové spojení Prahy se Srbskem
+ Dalšími hlavními městy dostupnými za Srbska budou Vídeň a Budapešť
+ Noční spoj posílí také možnosti cestování z Brna na Balkán
Flix, rychle rostoucí společnost v oblasti cestovních technologií, pokračuje ve své expanzi a oznamuje nové spojení ze střední Evropy do srdce Balkánu. Spojení Prahy a Brna se Srbskem bude pro zelené autobusy premiérové. Cestujícím se tak otevírá brána o další cestovatelsky zajímavou zemi.
Vztahy Česka a Srbska patřily vždy mezi nadstandardní, proto někoho možná překvapí, že dosud neexistovalo přímé autobusové spojení obou zemí. S úterým 18. června se tato mezera zaplňuje, vyjede totiž první autobus z Bělehradu směr do Prahy, v opačném směru vyjíždí první spojení ve čtvrtek 20. června.
Z Prahy do Bělehradu bude spoj jezdit ve čtvrtek a v neděli, z Bělehradu do Prahy v úterý a pátek. Z pražského Hlavního nádraží vyjíždí autobus v 16:35, v Brně je v 19:10, následuje stanice Vídeň Erdberg (21:05), Budapešt Népliget, pak přejíždí srbské hranice a zastavuje ve městě Novi Sad (5:15) a cestu končí v Bělehradě v 6:30.
Cesta zpět začíná v Bělehradě ve 23:30, zastavuje v Novi Sad (00:45), Budapešti (5:15), Vídni (8:25), Brně (10:25) a do Prahy dorazí na Hlavní nádraží ve 13:15. Jízdenky do Bělehradu startují na ceně z Prahy od 919 korun, z Brna od 749 korun. Trasování linky si můžete prohlédnout na odkazu ZDE.
Bělehrad je brána orientu
Srbsko a Bělehrad mají mezi našimi cestovateli nádech exotiky. Nedaleko střední Evropy leží město s bohatou a zajímavou historií, chutnou gastronomií a dnes už tak vzácným nádechem něčeho nepoznaného. Bělehradská pevnost Kalemegdan nad soutokem Sávy a Dunaje je například vojenskou stavbou, která dokumentuje vývoj obranných staveb od 1. do 18. století.
Při procházce si návštěvníci nenechají ujít prohlídku Římské studny, Velkého skladu střelného prachu, Vojenského bunkru a Hodinové věže. Prohlédnout si lze četné expozice ve Vojenském muzeu, ve věži Nebojša a v Přírodovědném muzeu. Velké Kalemegdanské schodiště vede na místo s úchvatným výhledem na soutok Sávy a Dunaje a na čtvrti Novi Beograd a Zemun. Trochu nečekaně je v rámci pevnosti umístěna také bělehradská zoologická zahrada.
I dnes se říká, že Zemun představuje město ve městě. Symbolem Zemunu je Miléniová věž na vrchu Gardoš, která se nachází v centrální části nejstarší dochované pevnosti ze 14. století. Věž, všeobecně známá jako Věž Jánoše Hunyadiho, je pro návštěvníky otevřena každý den. Nejzajímavější částí věže je balkon s vyhlídkou, z níž lze za jasných dnů obdivovat panoramatický výhled na město.
Na nábřeží Dunaje mezi Zemunem, Veliko Ratno Strvo a Sávou se koncentrují ty nejzajímavější gastronomické podniky. Srbská gastronomie má blízko k dalším balkánským kuchyním. Propojují se tu chutě Středomoří, Turecka a balkánské slovanské kuchyně. Tradiční předkrm je v Srbsku čorba, vydatná polévka z cibule, masa, fazolí, rajčat a další zeleniny.
Dalším typickým pokrmem je burek – listové těsto s masem, sýrem nebo špenátem, strávníci si pochvalují také z Chorvatska dobře známou pljeskavici nebo sarmu – což je závitek zelného nebo vinného listu plněný mletým masem a rýží. Populární je zde grilované maso. Restaurace zaměřené na grilované pokrmy lze najít pod názvem Roštilj. Dezerty nezapřou turecké kořeny, vede tu přesladká baklava, nicméně i lehké sladké pokrmy z ovoce jsou dobrou volbou.
Srbové si hodně zakládají na své kávové kultuře, odmítnutí pozvání na kávu je veliký hřích. Celá řada pálenek je korunována tou nejznámější: rakijí.
Důležitou infomací pro cestující je, že Srbsko, ačkoli ještě není členem Evropské unie, nevyžaduje víza ani cestovní pas, pro přechod hranice stačí běžný občanský průkaz. S ním a bez víza lze v Srbsku pobývat až 90 dní.
Než se na cestu do Srbska zájemci vydají, je radno si pro jistotu aktuální informace o vstupu do země potvrdit na stránkách MZV.
O společnosti Flix
Společnost Flix mění sektor veřejné dopravy tím, že nabízí udržitelné a cenově dostupné řešení pro dálkovou autobusovou a železniční dopravu ve více než 40 zemích na čtyřech kontinentech. Se svým obchodním modelem bez zátěže aktiv a s inovativní technologickou platformou si Flix, spuštěný v roce 2013, rychle vybudoval vedoucí pozici na trhu dálkové autobusové dopravy v Evropě, Severní Americe a Turecku a rychle expanduje do Jižní Ameriky a Indie prostřednictvím svých značek FlixBus, FlixTrain, Kamil Koç a Greyhound.
Flix, poháněný rostoucím povědomím o udržitelném cestování, si klade za cíl stát se uhlíkově neutrální v Evropě do roku 2040 a celosvětově do roku 2050. Aby Flix mohl vyhodnotit svůj pokrok na základě vědeckých dat, stanovil si krátkodobé cíle pro snížení emisí v souladu s iniciativou Science Based Targets (SBTi).
Zatímco se Flix zabývá komerční stránkou podnikání, jako je plánování sítě, cenotvorba, řízení provozu, marketing a prodej, řízení kvality a kontinuální vývoj produktů postavený na analýze dat, důvěryhodní dopravní partneři zajišťují každodenní provoz.
Inovativní kombinace technologické a prodejní platformy Flixu s tradičním odvětvím dopravy proměnila evropský start-up v přední, globálně expandující společnost zabývající se cestovními technologiemi.
Další informace najdete na flixbus.cz/o-nas/spolecnost-flixbus.
PR