Napínavé 24h v Le Mans vyhrála Scuderie Ferrari.

Napínavé 92. vydání klasických 24h v Le Mans vyhrála Scuderie Ferrari

Za relativního chladna a častých přeháněk dokázala Scuderie Ferrari v Le Mans zopakovat svůj triumf z minulého roku. Po velmi vyrovnaném podniku jsou vítězi velkého klasika roku 2024 relativně neznámí Dán Nicklas Nielsen, Ital Antonio Fuocco a Španěl Miguel Molina. 

 

Start

Hned po startu, o jehož odmávnutí se letos ohromnou trikolórou postaral bývalý fotbalista Zinedin Zidane, vynaložil domácí Sebastien Bourdais (Cadillac) pochopitelně dodně úsilí, aby se alespoň začátkem mohl blýsknout na špičce. Rodáka z Le Mans startujícího z druhé pozice ovšem belgický poleman Laurens Vanthoor (Porsche) před šikanou nekompromisně přibrzdil tak, že Bourdais ztratil jedno místo vůči Ferrari Nicklase Nielsena. Dánský jezdec Scuderie pak ještě během prvního kola předjel i Vanthoora a tak znělo pořadí po prvním z více, než 300 kol maratonu Ferrari-Porsche-Cadillac-Ferrari-BMW.

Sobota odpoledne

Úvod závodu měl ve všech třech třídách jedno společné: pole zůstalo kompaktně sevřené. Po první hodině, která zahrnovala i první zastávky v boxech, byl v čele stále ještě Nielsenův Ferrari před Vanthoorovým Porschem a Bourdaisovým Cadillacem.

Tlačili se na ně ale Sebastien Buemi, jehož Toytota předvedla z chvostu gridu úspěšný tah kupředu, Milesiho Alpina a třetí Ferrari s Robertem Kubicou v kokpitu. Těchto top6 dělilo jen několik sekund – racing at its best! Málo štěstí měl tovární tým BMW: oba jeho vozy již brzy měly ztrátu několika kol.

V odpoledních hodinách promíchaly pořadí dvě dešťové přeháňky. Když se po 4 hodinách závodu stmívalo, tak držel vedení Robert Shwartzman, který převzal „žluté“ Ferrari od Kubici. Porsche týmů Penske a Jota a také obě Toyoty ovšem ztrácely na Rusa jen několik sekund, zatímco Cadillacy nedokázaly držet své počáteční „show-tempo“. Situace tedy byla i nadále vyrovnaná a zcela otevřená.

Noc

Prvním „nočním vrcholem“ byla situace, kdy Kubica kolem půlnoci při předjíždění poslal jeden z BMW hrubě a definitvně do svodidel. Bezohledný Polák za to fasoval 30sekundovou penalizaci. Brzy na to ztratil Penskeho třetí vůz (Jaminet/Nasr/Tandy)  pro defekt celé kolo a před druhou hodinou ranní zničil Arab Al Harthy BMW GT3 debutujícího hvězdného Valentina Rossiho.

Vyrovanost konkurence, časté neutralizace a pravidelné dešťové přeháňky měly důsledkem, že po 12 hodinách, tedy o poločas podniku bylo pořád ještě 11 vozů ve stejném kole s lídrem a měly tudíž realistickou naději na vítězství: jednalo se o dvě Toyoty, čtyři Porsche,  tři Ferrari a dva Cadillacy.

 

Neděle dopoledne

Na situaci mezi špičkovými týmy se nic nezměnilo, ani když se rozednívalo. Zůstalo ovšem zataženo a slunce se při 16stupňové „teplotě“ ukazovalo jen zřídka. Asi se stydělo za přímo směšná představení domácích značek Alpine-Renault a Peugeot, které demosntrovaly jen  konkurenceNEschopnost a NEspolehlivost.

Pravidelné výjezdy Safety Caru i v neděli držely špičku pohromadě a skupina nejrychlejších obsahovala dvě Toyoty, dvě Ferrari, dvě Porsche a překvapivě pořád ještě i modrý Cadillac Bambera, Lynna a hvězdy IndyCarů Paloua.

Neděle odpoledne – finiš

Situace zůstala napínavá. 2 hodiny před koncem vedl na vlhké trati, na profilovaných pneumatikách a s hrozícím mračnem nad hlavou Nielsen (Ferrari) o 20 sekund před kolegou Pier Guidim, který měl Lopezovu Toyotu v závětří. S 8sekundovým odstupen následoval  Lynnův Cadillac, který za sebou nechal 4 Porsche a druhou Toyotu.

Krasojízdu Scuderie Ferrari nenarušil ani Nielsenův problém s otevřenými dveřmi. Lapálii, která se během víkendu na hříšně drahých prototypech objevila i u konkurence, řešili mechanici velmi rychle.

Za sílejícího deště si relativně neznámý Nielsen nedovolil chybičku. Závěr závodu se vyvinul ve velký duel Ferrari s Toyotou, do kterého překvapivě Porsche nedokázalo zasáhnout. Dán si dokázal udržet Lopeze s přehledem „od těla“ a Pier Giudi těsně uhájil třetí pozici před Vanthoorovým Penske-Porschem.

Třídu LMP2 vyhrála Oreca-Gibson stáje United Autosport posádky Jarvis, Garg, Siegel. V hodnocení GT se prosadilo Manthey-Porsche pilotů Lietz, Shahin, Schurig.

Texta foto: Roman Klemm

Výsledek 24h du Mans 2024:

  1. Fuoco, Molina, Nielsen – Ferrari 499P
  2. Lopez, Kobayashi, de Vries – Toyota GR010
  3. Pier Giudi, Calado, Giovinazzi – Ferrari 499P
  4. Estre, Lotterer, Vanthoor – Penske-Porsche 963
  5. Buemi, Hartley, Hirakawa – Toyota GR010
  6. Campbell, Cvristensen, Makowietzki – Penske-Porsche 963
  7. Bamber, Lynn, Palou – Cadillac V-Sereies R
  8. Stevens, Nato, Ilott – Jota-Porsche 963
  9. Rasmussen, Hansen, Button – Jota-Porsche 963
  10. Bortolotti, Mortara, Kvyat – Lynx-Lamborghini SC63