Jezdecká elita evropského šampionátu v půlce srpna opět přijede do Zlína.

Evropská barumka se pojede opět v polovině srpna

Jezdecká elita evropského šampionátu, náročné rychlostní zkoušky včetně tradiční Super RZ v nočních ulicích krajského města a skvělá divácká atmosféra uprostřed žhavého léta. To vše nabídne město Zlín a  okolí v polovině srpna při 53. ročníku populární automobilové soutěže BARUM CZECH RALLY ZLÍN.

Ten se pojede v termínu 16. – 18. srpna 2024 a bude opět součástí prestižního seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC). Zlínská rally patří ke klíčovým podnikům a k vrcholům nejen evropského šampionátu, ale i Mistrovství České republiky v rally 2024.

 

Evropský šampionát přešel od předloňské sezony pod nového promotéra společnost WRC Promoter GmbH se sídlem v německém Mnichově. Promotér seriálu FIA Mistrovství světa v rally (WRC) zajišťuje i práva pro ERC, což bylo pro tento šampionát důležitým posunem ve světě rally. I v letošním roce bude fanouškům přes platformu Rally TV k dispozici přímý přenos z každé rychlostní zkoušky včetně vstupů ze servisní zóny.

 

V České republice odvysílá přímé přenosy z barumky sportovní kanál O2 TV sport včetně závěrečné Power Stage, za kterou nejrychlejší posádky FIA ERC obdrží bonusové body. Harmonogram vychází z osvědčené podoby rychlostních zkoušek v loňském roce, přesto některé měřené úseky prošly změnou a sobotní etapa nabídne větší počet měřených testů.

„Oproti loňskému ročníku je změněno 29% trati rychlostních zkoušek, které měří celkem 202 kilometrů. V itineráři najdeme i rychlostní zkoušku Bunč, která se pojede po roční odmlce ve zcela nové podobě,“ uvedl Miloslav Regner, předseda organizačního výboru Barum Czech Rally Zlín.

Předehrou samotné soutěže bude v pátek 16. srpna dopoledne testovací rychlostní zkouška neboli shakedown v Oldřichovicích v délce 2,77 km. Pro registrované jezdce ERC1 zde proběhne kvalifikace, která určí pořadí posádek do sobotní etapy. V pátek se pojede divácky atraktivní okruhová Super rychlostní zkouška v nočních ulicích krajského města. V sobotu jsou na programy dva průjezdy na 4 úsecích rychlostních zkoušek a v neděli 3 rychlostní zkoušky, které se pojedou rovněž dvakrát.

Závěrečná rychlostní zkouška tzv. Power Stage se pojede opět v Halenkovicích. Celkem najdeme v itineráři 15 rychlostních zkoušek na 8 úsecích. Rušno bude tradičně před zlínskou radnicí, kde se uskuteční v pátek 16. srpna v 16 hodin slavnostní start a v neděli 18. srpna zde proběhne od 17.50 hodin cíl rally, vyhlášení a rozdílení cen.

 

Osmidílný evropský šampionát má za sebou zatím tři odjeté soutěže. Začalo se netradičně na šotolině v Maďarsku, pokračování přinesl zrádný asfalt na Kanárských ostrovech a třetí díl proběhl na rychlé šotolině ve Švédsku. I letos se do mistrovství starého kontinentu přihlásila řada velmi zvučných jezdců, která v předchozích letech úspěšně působila v mistrovství světa WRC. Po třech odjetých soutěžích jsou ve vedení se shodným počtem bodů Mathieu Franceschi z Francie (Škoda Fabia RS Rally2) a úřadující evropský šampion Hayden Paddon z Nového Zélandu (Hyundai i20 N Rally2).

 

Přitom pětadvacetiletý Francouz vyšel na severu Evropy bodově naprázdno, neboť havaroval na Power Stage a v samotném závěru odstoupil ze čtvrtého místa.  Na třetím místě je Rumun Simone Tempestini (Škoda Fabia RS Rally2), vítěz Rally Hungary. Čeští zástupci Erik Cais (Škoda Fabia RS Rally2)  a Filip Mareš (Toyota GR Yaris Rally2) zatím figurují ve druhé desítce. V hodnocení kategorie ERC3 je český zástupce Filip Kohn (Ford Fiesta Rally3) na třetím místě, v kategorii ERC4 a Junior ERC figuruje ambasador Barum Czech Rally Zlín Daniel Polášek (Peugeot 208 Rally4) na čtvrté příčce průběžného pořadí.

 

Pevnou součástí barumky je v posledních letech neodmyslitelně Star Rally Historic. Oblíbená rally, která vyrostla do plnohodnotného podniku a pevný pilíř českého šampionátu historiků, se uskuteční již pošestnácté. „Star Rally začne tradičně na městském okruhu a poté proběhne opět v obou víkendových dnech. Nabídne celkem 13 rychlostních zkoušek v celkové délce 154 ostrých kilometrů,řekl Ing. Jan Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.

Průběžné pořadí Mistrovství Evropy v rally 2024 (ERC) – jezdci:

(po 3 odjetých rally)

 1. Mathieu Franceschi (FRA) 56 bodů

    Hayden Paddon (NZL)                          56

 1. Simone Tempestini (ROU) 40
 2. Oliver Solberg (SWE) 35
 3. Yoann Bonato (FRA) 32
 4. Mads Ostberg (NOR) 31
 5. Mikko Heikkilä (FIN) 28
 6. Mikolaj Marczyk (POL) 27
 7. Alejandro Cachón (ESP) 26
 8. Miklós Csomós (HUN) 25

     Jon Armstrong (IRL)                              25

 1. Erik Cais (CZE) 19
 2. Filip Mareš (CZE) 11

 

Průběžné pořadí kategorie ERC4:

 1. Mille Johansson (SWE) 79
 2. Max McRae (GBR) 58
 3. Calle Carlberg (SWE) 48
 4. Daniel Polášek (CZE) 43
 5. Aiofe Rafteryová (IRL) 39

Poznámka: stejné pořadí je i v rámci kategorie Junior ERC

 

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

 

BCRZ 2024 – Barum HARMONOGRAM

BCRZ 2024 -Barum ZU CZE

 

 

PR

 Barum Czech Rally Zlín