DTM 2024 : René Rast a bohové Norisringu

DTM: René Rast a bohové Norisringu

 Norisring tradičně představoval vrchol sezony Deutsche Tourenwagen Masters a přibližně 100.000 fandů vidělo dva zábavné závody. V soboty využil risku a zkušeností René Rast (Schubert-BMW), v neděli triumfoval Nicki Thiim (SSR-Lamborghini).

 

Sobota: S deštěm přišla Rastova šance

V sobotní suché kvalifikaci se prosadil bývalý jezdec F1, Jack Aitken na Ferrari švýcarské stáje Frey před Sheldonem van der Lindem (Schubert-BMW), Mirko Bortolotim (SSR-Lamborghini) a Franckem Pererou (Grasser-Lamborghini), který u Norimberga zaskakoval za zraněného Christiana Engelharta.

Pořadí prvních tří se po startu nezměnilo a velmi vyrovnané pole představovalo i po 15 minutách barevnou šňůru 17 vozů GT3, jedoucích v zájemném závěsu. Teprve k polovině závodu, těsně před zastávkami v boxech, se Aitken od ostatních lehce odpoutal. S odstupem sekundy mu následovali Bortoloti, Engel a silný Rast.

 

20 minut před koncem začaly z nebe padat velké kapky a většina pole reagovala v panice výměnou na vzorované pneumatiky. Rast v této situaci odolal výzvám týmu Schubert-BMW k zastávce a zůstal na trati: „Rozhodl jsem se prostě, že to risknu. Tady na Norisringu z nějakého důvodu dělám vždy vše správně. Je to zde můj 5. dojezd na stupínek vítězů za sebou.

Bohové Norisringu jsou prostě na mé straně,“ zářil Rast v cíli. Jeho rozhodnuté totiž mělo cenu zlata. Také piloti Gottfrieda Grassera, Perera a Engstler na pozicích za ním volili stejnou taktiku, která vedla k úspěchu.

 

Výsledek sobotního závodu DTM na Norisringu:

 1. René Rast, Schubert-BMW
 2. Franck Perera, Grasser-Lamborghini
 3. Luca Engstler, Grasser-Lamborghini
 4. Nicky Thiim, SSR-Lamborghini
 5. Mirko Bortolotti, SSR-Lamborghini
 6. Kelvin van der Linde, Abt-Audi
 7. Sheldon van der Linde, Schubert-BMW
 8. Maro Engel, Winward-Mecedes
 9. Jack Aitken, Frey-Ferrari
 10. Maximilian Paul, Paul-Lamborghini

 

Neděle: Den pro Lamborghini

Již v sobotu naznačili jezdci italských vozů Lamborghini Huracan, že jim Norisring roku 2024 sedí. V neděli se jim do cesty nepostavil déšť – a tak udeřili. První startovní řadu si zajistili Dán Nicki Thiim před tyrolákem Mirko Bortolottim na Lambech mnichovské stáje SSR. Za nimi překvapil Maximilian Paul na dalším Huracanu svého rodinného týmu.

Za příjemných teplot pod zataženou oblohou, která ovšem nehrozila deštěm, se zkušený syn velkého bývalého borce DTM Kurta, Nicki usadil po startu na špičce, kterou neměl až do cíle dát z ruky.

 

Vozy opět jely velmi vyrovnaně v těsně semknutých skupinách a byl to jen Thiim, který (dle Aitkenova přikladu ze soboty) ostatním s Bortolottim v čele lehce ujel. Po výměnách pneumatik se na druhé místo propracoval Engelův Mercedes, v cíli doplnil Bortolotti třetí pozicí výborný výsledek stáje SSR. René Rast dojel po startu z poslední řady za výborně naladěným Indem Arjunem Mainim jako 5.

Méně spokojenosti vládlo v táboře značky Porsche. Úřadující šampion Thomas Preining stačil „díky“ trestnému závaží ve voze pouze na bledé 6. místo.

 

Text a foto: Roman Klemm

 

Výsledek nedělního závodu DTM na Norisringu:

 1. Nicky Thiim, SSR-Lamborghini
 2. Maro Engel, Winward-Mecedes
 3. Mirko Bortolotti, SSR-Lamborghini
 4. Arjun Maini, HRT-Mercedes
 5. René Rast, Schubert-BMW
 6. Thomas Preining, Manthey-Porsche
 7. Luca Stolz, HRT-Mercedes
 8. Sheldon van der Linde, Schubert-BMW
 9. Ayhancen Guven, Manthey-Porsche
 10. Kelvin van der Linde, Abt-Audi