Z Prahy k polskému baltskému pobřeží dojedeme po dálnici ?? Za pár let.

Ministr Bednárik ve Wrocławi: z Prahy k polskému baltskému pobřeží dojedeme po dálnici nejpozději na podzim roku 2029

Ministr dopravy Ivan Bednárik se ve Wrocławi setkal s ministrem infrastruktury Polské republiky
Dariuszem Klimczakem. Hlavními tématy jednání byly rozvoj přeshraniční dopravní
infrastruktury, spolupráce při přípravě vysokorychlostní železnice mezi Českem a Polskem,
konkurenceschopnost železniční nákladní dopravy a financování dopravních projektů v rámci
Evropské unie. Po jednání oba ministři odjeli k Jaroměři, kde se zúčastnili slavnostního zahájení
stavby posledního dosud nerozestavěného úseku dálnice D11 Jaroměř–Trutnov.

„Česko a Polsko spojuje řada strategických dopravních projektů. Jsem rád, že se nám při vyjednávání
rozpočtu na dopravní výstavbu pro letošní rok podařilo zajistit, i s využitím evropského finančního
nástroje SAFE, dostatek prostředků na zahájení stavby poslední části D11 mezi Jaroměří a Trutnovem,
která byla kvůli zpackanému rozpočtu minulé vlády v ohrožení. Dálniční spojení D11–S3 je důležité
nejen pro ekonomiku a české a polské řidiče, ale také pro posílení vojenské mobility v rámci EU a
NATO,“ zdůrazňuje důležitost kvalitního dálničního spojení přes severovýchodní Čechy ministr
dopravy Ivan Bednárik a dodává: „Uděláme všechno pro to, abychom tento náš domácí úkol dokončili
co nejrychleji a nejpozději na podzim roku 2029 mohli pohodlně a přímo po dálnici dojet z Prahy až do
Štětína, Svinoústí a dalších měst na polském pobřeží Baltského moře.“

Na pozvání ministra Bednárika se ministr Klimczak odpoledne zúčastnil slavnostního zahájení výstavby
úseku D11 Jaroměř–Trutnov.

Ministři se dále věnovali projektům vysokorychlostní železnice, zejména přípravě přeshraničních úseků
v oblasti Moravské brány a směrem od Ostravy na Katowice. „Ministerstvo dopravy a Správa železnic
pokračují v intenzivní přípravě tuzemské páteřní sítě vysokorychlostní železnice. V nejpokročilejší fázi
přípravy jsou úseky Moravská brána I a II, které mají přímou návaznost na Polsko. Na polskou železniční
síť bychom se měli napojovat mezi obcemi Dolní Lutyně a Godów. V květnu se v Ostravě setkají české
a polské expertní týmy, které zahájí diskusi o konkrétních technických aspektech projektu
přeshraničního mostu VRT přes řeku Olši,“ uvedl ministr Bednárik.

Oba ministři se během diskuse o vysokorychlostních tratích shodli také na potřebě stabilního
financování těchto projektů z evropských zdrojů, bez nichž není možné jejich realizaci zahájit.
Diskuse se dotkla také situace v železniční nákladní dopravě. Ministr Bednárik představil polským
kolegům českou iniciativu na záchranu evropské nákladní železnice a předal k připomínkám dokument
s navrhovanými opatřeními k posílení její konkurenceschopnosti, včetně lepšího využití evropských
fondů a zjednodušení pravidel pro přeshraniční provoz.

Dále ministři také probírali aspekty nyní finalizované dohody mezi Českou republikou a Polskem o
výstavbě a údržbě mostních konstrukcí a společných úseků silnic na hranicích.
Na závěr společného jednání pozval ministr Bednárik svého polského protějška Dariusze Klimczaka na
další pracovní setkání, které by se mělo uskutečnit v Praze.

MD

PR
md.gov.cz