Rekordní úvod roku: Produkce českého autoprůmyslu v 1.Q 2026 na historickém maximu
V prvním čtvrtletí bylo v tuzemských firmách automobilového průmyslu vyrobeno celkem
403 315 silničních vozidel – meziročně o 8,3 % více. Největší část produkce tvořily osobní
automobily, kterých z výrobních linek sjelo na 396 880 ks, následované 1 442 autobusy,
408 nákladními vozidly, 385 motocykly, 3 632 malými přípojnými vozidly do 3,5t a 568 velkými
přípojnými vozidly nad 3,5t. Z celkového počtu vyrobených vozidel mělo 26 % elektrifikovaný
pohon – 65 809 čistě bateriový, 13 453 plug-in hybridní a 25 879 hybridní.
„Navzdory rostoucí geopolitické nejistotě či slabšímu rozjezdu evropských trhů v prvních dvou měsících letošního
roku se českému automobilovému průmyslu daří udržovat stabilní a silný výkon. Historicky nejvyšší produkce za
první kvartál letošního roku i nárůst segmentu elektrifikovaných vozidel jsou pozitivními signály nejen pro odvětví,
ale i celou domácí ekonomiku. S napětím však sledujeme dopady konfliktu v Iránu na rostoucí ceny vstupů, ať již
jde o ceny ropy, plynu, petrochemických produktů či logistiky. Jakkoli výroba zůstává stabilní, tyto faktory se již
začínají promítat do nákladovosti a budou tak působit proti oživení hlavních evropských trhů, kterého jsme byli
svědky v březnu. V každém případě výsledky prvního čtvrtletí potvrzují, že český automotive je schopen obstát
i v tomto složitém prostředí,“ říká Martin Jahn, prezident Sdružení automobilového průmyslu.
Osobní vozidla
Za první tři měsíce letošního roku bylo v České republice vyrobeno 396 880 osobních vozidel, tj. meziročně o 8,3 % více než v prvním kvartálním období předchozího roku a v historicky nejvyšším produkčním výsledku prvního kvartálního období roku. Elektrifikovaných vozidel bylo v daném období vyrobeno 162 600 ks a jejich podíl
na tuzemské produkci automobilů dosáhl 41 %. Celkem bylo vyrobeno 65 739 bateriových BEV, 13 453 plug-in
hybridních PHEV a 83 408 hybridních vozidel. Na tuzemský trh směřovalo celkem 27 683 vozidel (6,9 %), tedy
o 5,8 % více než v předchozím roce. Více než 93 % vyrobených automobilů (369 197 ks) zamířilo na zahraniční
trhy. Export v meziročním srovnání zaznamenal 8,5% nárůst.
Největší domácí automobilka Škoda Auto vyrobila v lednu až březnu ve svých tuzemských závodech
267 544 osobních automobilů (+13,1 %). Na český trh bylo umístěno 23 497 vozidel (+6,7 %), na zahraniční pak
směřovalo 244 047 vozidel (+13,8 %). Vozidel s externím dobíjením, tedy bateriových BEV a plug-in hybridních
PHEV, vyrobila mladoboleslavská automobilka 67 536 ks, tj. 25,2 % z celkové tuzemské produkce značky. Z toho
bylo 58 393 vozidel čistě bateriových BEV a 9 143 vozidel plug-in hybridních. Nejvyráběnějšími vozidly v samotném
březnu byly modely Octavia, Elroq a Kamiq.
V nošovickému závodu automobilky Hyundai došlo k celkovému meziročnímu poklesu výroby ve výši 6,3 %.
Automobilka v prvním čtvrtletí vyrobila celkem 67 000 vozidel. Celkem 63 298 vozů bylo exportováno (-6,7 %)
a 3 702 bylo umístěno na tuzemském trhu (-0,6 %). Z celkového počtu vyrobených vozidel mělo 7 346 ks čistě
elektrický, 4 310 ks plug-in hybridní a 21 072 hybridní pohon. Celkově tak elektrifikované vozy představovaly téměř
polovinu celkové produkce.
Z výrobní linky automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně sjelo od začátku roku do konce
března celkem 62 336 zkompletovaných vozidel, tedy o 6,7 % více než ve stejném období předchozího roku.
Všechna z 62 336 vozidel měla hybridní pohon. Více než 99,2 % vyrobených vozidel směřovalo na export.
Autobusy
V prvním kvartálním období bylo v ČR vyrobeno celkem 1 442 autobusů (+9,2 %), 150 z nich bylo určeno pro
tuzemský trh (+44,2 %), větší počet 1 418 ks pak směřoval na export (+15,3 %).
Ve vysokomýtském Iveco CR bylo vyrobeno 1 268 autobusů, tedy o nepatrných 0,5 % méně než v loňském roce,
1 299 směřovalo do zahraničí (+7,4 %) a 95 (+21,8 %) bylo prodáno v tuzemsku. SOR Libchavy zaznamenal
www.autosap.cz
1/2
TISKOVÁ ZPRÁVA
v prvních třech měsících tohoto roku výrobní údaje v počtu 168 autobusů, tj. o 127 ks, potažmo 309,8 % více než
vloni. Na domácím trhu bylo umístěno 55 autobusů, do zahraničí směřovalo 113 ks. Společnost KHMC vyrobila
v lednu až březnu celkem 6 ks minibusů. Všechny z nich směřovaly do zahraničí.
Segment elektrifikovaných autobusů čítal v lednu až březnu celkem 70 čistě bateriových autobusů, z nichž 52 ks
bylo vyrobeno v Iveco ČR a 18 v SOR Libchavy. Dalších 134 ks hybridních autobusů byly zkompletováno v Iveco
ČR.
Nákladní vozidla
Společnost Tatra Trucks, která je mezi členy Sdružení automobilového průmyslu jediným zástupcem v segmentu
nákladních vozidel, vyrobila v prvním čtvrtletí tohoto roku 408 vozidel, tedy o 131 ks více než ve stejném období
loňského roku (+47,3 %). Produkce Tatry byla z větší části exportována (246 ks), v Česku bylo umístěno 162
vozidel.
Motocykly
Výrobce Jawa v prvních třech měsících roku vyrobil 385 motocyklů, tedy o 216 ks více než v minulém roce (+127,8
%). Z celkové produkce bylo na českém trhu umístěno 170 motocyklů této značky (+104,8 %), exportováno bylo
215 strojů (+150 %).
Přípojná vozidla
Mezi lednem a březnem bylo vyrobeno celkem 4 200 přívěsů a návěsů všech velikostí, tj. o 143 ks více než vloni
(+3,5 %).
Z pohledu objemu obstarala většinu produkce společnost Agados specializující se na malé přívěsy do 3,5t. Těch
vyrobila 3 632 ks (+3,4 %), v tuzemsku jich prodala 1 803 ks (-0,3 %), v zahraničí pak 1 395 ks (+10,5 %).
V kategorii velkých přívěsů a návěsů došlo k celkovému meziročnímu nárůstu produkce o +4,4 % na celkových 568
ks. Společnost Schwarzmüller vyrobila 417 velkých přípojných vozidel, tj. o 0,2 % více než vloni. V České republice
prodala 65 ks, stejně jako loni, v zahraničí 352 ks (+6,7 %). Také společnost Panav zaznamenala meziroční nárůst
výroby, při kterém zkompletovala celkem 151 přívěsů (+18,9 %). Na tuzemský trh umístila 85 ks přípojných zařízení
(+10,4 %), do zahraničí směřovalo 17 ks (-5,6 %).
Sdružení automobilového průmyslu je dobrovolné sdružení společností zapojených do výrobního řetězce automobilového průmyslu České republiky.
Sdružuje také subjekty aktivní ve výzkumu a vývoji, testování a certifikaci, vysoké školy a další poskytovatele služeb, kteří mají zájem aktivně přispívat
k rozvoji českého automobilového průmyslu. Sdružení vytváří platformu pro jejich vzájemnou komunikaci a podporu společného cíle – zabezpečení
trvalé konkurenceschopnosti sektoru.
Automobilový průmysl je nejvýznamnějším odvětvím zpracovatelského průmyslu České republiky, na jejím HDP se podílí téměř 10 procenty. Přímo
zaměstnává zhruba 180 tisíc pracovníků, nepřímo, tedy včetně navazujících oborů, téměř 500 tisíc. V roce 2025 bylo v České republice vyrobeno
1 470 836 silničních vozidel všech typů, z nichž 1445 776 představovaly osobní automobily.
Více informací o českém automobilovém průmyslu
najdete na www.autosap.cz
PR