Ředitel Muzea dopravy NTM absolutním vítězem 1000 mil ČS 2026.

Ředitel Muzea dopravy NTM Arnošt Nezmeškal absolutním vítězem závodu 1000 mil československých 2026 s vozem Aero 50 ze sbírky Národního technického muzea

Další ročník vzpomínkové jízdy historických automobilů 1000 mil československých úspěšně vyvrcholil v sobotu 13. června před budovou Národního technického muzea v Praze. Absolutním vítězem závodu se stala posádka Arnošt Nezmeškal a Marek Ronovský s vozem Aero 50 ze sbírky Národního technického muzea.

Letošní ročník odstartoval ve čtvrtek 11. června od budovy Autoklubu České republiky v Praze prezident republiky Petr Pavel. Na trať dlouhou více než 900 kilometrů vyrazilo 130 posádek historických automobilů. Účastníci absolvovali trasu z Prahy přes Kolín, Polnou, Velkou Bíteš, Brno, Hodonín a Bratislavu, následovanou etapou po Slovensku a návratem zpět do Prahy.

Přestože soutěžící během celé akce provázelo nepříznivé počasí, většina posádek náročnou trasu úspěšně dokončila. Před budovou Národního technického muzea na Letné přivítaly historické automobily stovky návštěvníků.

„Vítězství posádky Arnošta Nezmeškala a Marka Ronovského s vozem Aero 50 ze sbírky Národního technického muzea je krásným potvrzením mimořádné technické úrovně československých automobilů i odborné práce našich současných zaměstnanců. Těší mě, že nejenom automobil z muzejní sbírky, ale i naši skvělí kolegové dokázali obstát v náročné soutěži a důstojně reprezentovat Národní technické muzeum i české technické dědictví,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

 „I přes nepřízeň počasí měl letošní ročník velmi dobrou úroveň a posádky opět prokázaly mimořádnou vytrvalost, technickou připravenost i sportovní přístup. Těší nás, že se podařilo důstojně navázat na tradici jednoho z nejslavnějších motoristických podniků první republiky,“ uvedl ředitel závodu Jiří Patočka.

Soutěž se dnes jezdí jako závod pravidelnosti. Každá posádka musí dodržovat předepsané průjezdní časy v kontrolních bodech na trase. Za předčasný nebo opožděný příjezd získává trestné body a vítězem se stává posádka s jejich nejnižším počtem.

Významného úspěchu dosáhlo Národní technické muzeum. Absolutním vítězem se stal Arnošt Nezmeškal, ředitel odboru Muzea dopravy NTM, který společně s Markem Ronovským zvítězil s vozem Aero 50. Arnošt Nezmeškal zároveň převzal Cenu generálního ředitele Národního technického muzea za dlouholetý přínos k uchovávání technického dědictví, popularizaci historie dopravy a rozvoji českého veteránského hnutí.

 „1000 mil československých je vrcholný podnik historických automobilů to že jsme s kolegou Ronovským letos vyhráli mne velmi překvapilo. „Míle“ jsou náročný podnik, a jen malá chyba posouvá posádku o desítky míst dozadu. To, že nám to letos vyšlo je především díky bezchybné navigaci mého kolegy a bezvadnému výkonu našeho automobilu Aero 50. Za více než 900 kilometrů jsme nepotřebovali nářadí, stačilo jen dolévat benzin a vodu do chladiče. Naše Aero pohodlně drželo cestovní rychlost 90 kilometrů v hodině.

Hrdinské výkony podávaly posádky vozů nejslabší kategorie do 750 cm3 , ujely stejnou vzdálenost jako my, ale s vozy, kde je problém udržet  na tachometru šedesátku. Vyhráli jsme zvláštní zkoušku v jízdě pravidelnosti na motokárové dráze v Dlhé. Byli jsme nejúspěšnější v silně obsazené kategorii automobilů do dvou litrů objemu. Náš team Aero se umístil jako třetí značkový tým, “ řekl Arnošt Nezmeškal.

Více než polovina startovního pole byla tvořena automobily československých značek. Nejpočetněji zastoupenou značkou bylo Aero s 29 vozy. Na startu se objevily také automobily Škoda, Tatra, Walter a Praga. Ze zahraničních značek nechyběly například Bentley, BMW, Bugatti, Buick, Ford, Jaguar, Lagonda, Lincoln či Mercedes-Benz.

Závodu se mohou účastnit pouze automobily vyrobené do modelového roku 1939. Nejstarším vozem letošního ročníku byl Buick Master Six Roadster z roku 1926. Na trať vyjelo také pět automobilů, které se účastnily již původních ročníků závodu ve 30. letech minulého století.

Součástí sobotního programu u Národního technického muzea byl také další ročník dětské soutěže Rallye NTM na šlapacích autíčkách a otevření historického Letenského kolotoče. Akce tak nabídla program pro celé rodiny a připomněla bohatou historii československého automobilismu.

Soutěž obnovuje tradici stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou, který byl pořádán Autoklubem Republiky československé ve 30. letech 20. století. První novodobý ročník se uskutečnil v roce 1970 a od roku 2015 se závod koná každoročně.

Pořadateli akce jsou Spolek přátel 1000 mil československých, Veteran Car Club Praha, Veterán klub Bratislava, Autoklub České republiky a Národní technické muzeum.

PR