Druhý ročník virtuální Barumky nabídl devět RZ. Vyhrál Zeťák.

VIRTUÁLNÍ BARUMKU VYHRÁL DENNIS ZEŤÁK

V rámci jubilejní padesáté Barum Czech Rally Zlín se uskutečnil také druhý ročník virtuální soutěže ve hře Richard Burns Rally, zařazené do oficiálního BIG SHOCK! Mistrovství České republiky v Online Rally. Soutěže byla pátým podnikem letošního sedmidílného kalendáře a její výsledky ještě více zdramatizovaly vyrovnaný souboj o letošní mistrovský primát ve virtuálních soutěžích.

Barum Czech Rally Zlín Online ročníku 2021 nabídla celkem devět rychlostních zkoušek. Stejně jako u reálného závodu ji zahájila večerní městská speciálka, po které následovaly klasické valašské erzety Semetín, Biskupice, Komárov a Zádveřice. S náročnou tratí se chtělo popasovat bohatě obsazené pole 221 přihlášených jezdců, leč náročný podnik, který byl navíc v závěru ovlivněn nepříznivým počasím, nakonec úspěšně zdolalo pouze 64 z nich.

Valašské tratě evidentně sedí polskému jezdci Arturu Hazukovi, který si ve Zlíně připsal druhý letošní triumf ve třídě RC5. Ten první přišel už na jaře na nedaleké Kopné, ale protože v dalších třech soutěžích Hazuka nezískal jediný bod, patří mu průběžně až čtvrté místo. To první naopak bezpečně drží Španěl Jesus Perez, který ve Zlíně dojel třetí a posílil tak své naděje na zisk mistrovského titulu. Druhé místo na barumce i v hodnocení šampionátu patří Michalu Sklenaříkovi, který se po této soutěži bodově odpoutal od třetího Martina Julínka. Ten na barumce dojel jako pátý a poslední bodovaný jezdec ve třídě.

Velký odpad posádek se na barumce nevyhnul žádné z kategorií a třída RC4 a s ní spojený Peugeot Online Rally Cup nebyly výjimkou. Ba naopak, z původních více než čtyř desítek do cíle tentokrát dojelo pouhých osm posádek. Ač figuroval mezi přihlášenými, na startu se nakonec neobjevil vítěz všech letošních dosavadních podniků Jakub Brodzicki z Polska.

Jeho obvyklé místo ve Zlíně zaujal Pavel Steiner, který se do vedení rally dostal už po druhé rychlostní zkoušce a vydržel tam bez přestávky až do konce. Stabilní jízda se vyplatila také Davidu Hrbáčkovi, který barumku dojel na druhém místě. V celkovém hodnocení se zlínský jezdec posunul na bronzový post, avšak na záda mu s odstupem pouhých dvou bodů dýchá Slovák Majo Sucháč, který ve Zlíně třetím místem doplnil podium třídy RC4.

Bodový příděl si z cílové rampy ve Zlíně odvezly také obě účastnice letošního dámského poháru – Vendula Schwarzová na Opelu dojela v rámci třídy RC4 celkově sedmá, Kateřině Křundělové připadla osmá pozice. Obě pilotky čeká v závěru sezony ještě zajímavý souboj, klasifikaci dámského poháru totiž vede Kateřina Gřundělová se sedmadevadesáti body, druhá Vendula Schwarzová je ale s devadesáti body hned v závěsu.

Třetí dokončená soutěž a třetí prvenství – to je statistika Michala Ungeheuera v hodnocení třídy RC3. Ovšem konkrétně zlínský triumf byl v podání tohoto Poláka opravdu tvrdě vydřený. Mezi nejsilnějšími dvoukolkami se odehrála asi nejvyrovnanější bitva celého závodu, kdy o konečném pořadí definitivně rozhodla až poslední zkouška. Ungeheuerovi velice sedly zmoklé erzety v druhé polovině rally, své zlato ale potvrdil až na té závěrečné, když v celkovém součtu času porazil domácího Vladimíra Dlouhého o nicotných šest setin sekundy.

Třetí pak dojel průběžný lídr třídy Adam Weglowski z Polska, který také předvedl doslova drtivý finiš – vždyť ještě po předposlední zkoušce byl průběžně šestý! Oba Poláci tedy zaslouženě drží první dvě místa v klasifikaci seriálu, celkově třetí je pak Maxim Kahánek, který ve Zlíně dojel na čtvrté příčce.

Ač do konce sezony zbývají ještě dvě soutěže, virtuální barumka už odtajnila jméno prvního držitele letošního mistrovského titulu. Ani nevlídné podmínky na trati nenarušily letošní spanilou jízdu Jana Morávka. Ten si i ve Zlíně suverénním způsobem dojel pro plný bodový příděl a nikdo ze soupeřů jej už nemůže připravit o letošní prvenství ve třídě RGT.

Na dalších pozicích to mezi jezdci na supersportech ale bude ještě zajímavé – doposud druhý Michal Labudek na barumce havaroval a jeho prvního letošního zaváhání využil Filip Červenka, který se celkově posunul na stříbrný post – zlínský pilot má před Labudkem aktuálně k dobru dvanáctibodový náskok. O pořádné zvíření vod ve třídě RGT se pak na valašské soutěži postaral zkušený Jiří Jaroševský, který svou první účast v této kategorii ozdobil druhým místem v cíli soutěže.

 

Celkové vítězství v Production Cupu, který se jede v rámci třídy RC2, si na barumce definitivně pojistil také Lukáš Večeřa. Nechtěně mu k tomu pomohl jeho největší letošní soupeř Tomáš John, který byl bohužel ze závodu diskvalifikován a Večeřovo celkové prvenství již do konce sezony bodově neohrozí. Produkční zlato si ze Zlína premiérově odvezl Jiří Valík, za druhým Večeřou pak skončil Michal Pavlíček.

Virtuální barumka přilákala na svůj start řadu nových jmen a někteří z nich byli v průběhu vidět na těch úplně nejvyšších pozicích. V úvodních rychlostních zkouškách nejužší špičce se speciály Rally2 a R5 zatápěl například Deividas Navičkas z Litvy, který se také dvakrát dostal do celkového vedení. Když se však jeho fabia po havárii v RZ6 zastavila, objevovala se na předních příčkách opět zažitá a známá jména.

Soutěž nakonec ovládl Dennis Zeťák, který o jedenáct sekund porazil druhého Štěpána Pauláta. Slovenský pilot tak v celkovém hodnocení stáhl českého pilota na rozdíl třinácti bodů. Doposud největší soupeř této dvojice Zdeněk Jílek bohužel ve Zlíně chyběl a v celkovém pořadí jej přeskočil jak Lukáš Valenta, tak Oscar Estevez z Portugalska, který ve Zlíně skončil celkově třetí.

V rámci oslav padesátiletého jubilea zlínské soutěže se organizátoři Barum Czech Rally Zlín a seriálu BIG SHOCK! MMČR v Online Rally rozhodli k virtuální barumce vypsat také volný nebodovaný závod inspirovaný populární Star Rally Historic. Že je o legendární speciály zájem jak v reálu, tak na virtuálních tratích, dokázal seznam přihlášených jezdců čítající bezmála 160 jmen!

 

Premiérová Star Rally Historic Online se odjela na stejných tratích jako virtuální barumka a startovní pole bylo skutečně rozmanité – od zadokolek skupin 2 a 4 ze sedmdesátých let přes legendární speciály skupiny B až po přeplňované čtyřkolky skupiny A z let nedávno minulých. Byla to právě Toyota Celica vedená Oscarem Estevezem, která do cíle virtuální Star rally dorazila v nejrychlejším čase a dala vzpomenout na devadesátá léta minulého století, kdy tento vůz po zlínských tratích proháněl Ital Enrico Bertone.

Další stupně vítězů pak patřily speciálům Audi Sport Quattro skupiny B, za jejichž volanty seděli Roman Zbořil a Martin Bujáček. Nejrychlejším jezdcem ve skupině 4 byl Jan Morávek s Opelem Ascona 400, ve skupině 2 pak zvítězil Zdeněk Smotek s legendárním českým kupé Škoda 130 RS.

 

 

Seriál BIG SHOCK! MMČR v Online Rally bude pokračovat na přelomu září a října nově zařazenou eSport Futures Contproduct Rally Morava s centrem ve Šternberku. Další informace k šampionátu jsou k dispozici na webu www.onlinerally.cz a připojených sociálních sítích Online Rally CZ na facebooku a instagramu.